Před třiceti lety bylo v Ostravě založeno hornické muzeum

byla založena v roce 1994 z iniciativy Hornického muzea, Klubu přátel Hornického muzea a Městského obvodu Ostrava-Petřkovice. Nadace podporovala ve velké míře práce v muzeu.

Po odchodu Ing. Vopaska do důchodu byl jmenován 1. 1. 1998 do funkce ředitele Ing. Miroslav Fojtík (nar. 9. 2. 1957), provozní báňský inženýr z bývalého dolu v Koblově.

Mezníkem pro muzeum byl rok1998, kdy těžební společnost OKD, včetně hornického muzea koupila společnost Karbon Invest, a. s. Praha. Ta začala ovlivňovat organizační začlenění Hornického muzea v rámci těžební společnosti OKD. Ke dni 1. 7. 1999 bylo muzeum vyjmuto z organizační struktury dolu Odra (po 12 letech od založení) a začleněno do závodu OKD-IMGE v Ostravě. K muzeu byl 1. června 2000 připojen podnikový archív OKD.

 Nedlouho na to došlo 1. 1. 2001 k další významné organizační změně, a to k ustavení muzea jako samostatného odštěpného závodu s názvem OKD-Hornické muzeum, o. z. v Ostravě. K němu byl připojen v r. 2001 Hornický skanzen na dole Mayrau ve Vinařících u Kladna (otevřený 1994). Tím se stalo organizačně největším hornickým muzeem v ČR. Muzeum bylo řízeno podle koncepce rozvoje, schválené správou OKD.

Za  vlastníka ostravsko-karvinských dolů Karbon Investem došlo k velkému rozkvětu muzea a jeho důlních expozic. Jednotlivé expozice mapovaly vývoj těžby uhlí v Ostravsko-karvinské černouhelné pánvi a názorně umožňovaly nahlížet do života i těžké práce havířů. Muzeum zajišťovalo i sbírkotvornou, konzervační a dokumentační činnost. Stále byl rozšiřován sbírkový fond (např. v roce. 1992 dostalo obrazy s hornickou tématikou z bývalého Federálního ministerstva paliv a energetiky v Praze). Ve sbírkovém fondu bylo. v r. 1996 okolo 685 trojrozměrných předmětů, několik tisíc fotografických negativů a ftografií a stovky starých důlních map. Rozsáhlá knihovna měla několik tisíc svazků odborné literatury. Úspěšná byly činnost prezentační, osvětová a vzdělávací

Vedení muzea upustilo od vize budování v areálu muzea dalšími muzejními zařízeními a uvažovalo o zvýšení využití dosud volných ploch ke komerčním účelům, sportu a oddechu. V r. 2001 byly v dolní části muzea vybudovány dětská hřiště, dráha BMX (cyklodráha s různým stoupáním a zákruty), tenisové kurty s umělým povrchem a hřiště na plážovou odbíjenou. Později byla rekonstruována budova bývalé elektrické rozvodny na bowlingový sál.

Ve společnosti Karbon Investu nastala v r. 2006 majetková změna, kdy jeho a skupinu sesterských závodů koupila společnost NWR (New World Resources) s ředitelstvím v Amsterodamu v Holandsku a se sídlem na Kypru. Součástí prodané skupiny byla mimo jiné

Share Button
Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Informace se štítky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Před třiceti lety bylo v Ostravě založeno hornické muzeum

  1. Článek krásně popisuje začátek a konec Hornického muzea. Je veliká škoda, že Ostrava vhledem ke své historii nemá hornické muzeum. Snad některé generace se k tomuto aktu vrátí. Bez uhlí by nebylo Ostravy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *