Kde se starají o hornické muzeum

Kde se starají o hornické muzeum

Hornické muzeum se připravuje na UNESCO, budovu čeká modernizace

Na tři roky bude od konce ledna uzavřené muzeum v Krupce. Budovu čeká rozsáhlá rekonstrukce za 67 milionů korun. Do konce roku 2020 zde vznikne moderní hornické muzeum. Proměna souvisí se snahou o zapsání Krupky v rámci společné česko-saské nominace na seznam kulturních památek UNESCO.

Původně renesanční měšťanský dům v centru památkové zóny v Husitské ulici projde kompletní obnovou včetně vnitřního technického vybavení a nových expozic. 

Muzeum v Krupce, které má projít výraznou rekonstrukcí.

„Nové expozice se zaměří na hornictví Krušných hor a jeho nejvýznamnější lokality, dále na historii Krupky, těžbu cínu a výrobky z něj,“ prozradil Bohuslav Boček, pracovník útvaru ředitele Regionálního muzea v Teplicích, pod nějž Muzeum Krupka od roku 1976 spadá.

Historická budova dostane novou sedlovou střechu i novou fasádu. Uvnitř vznikne například bezbariérový výtah, recepce a zázemí pro služby města.

Stavebními úpravami projdou i vnitřní schodiště, sociální zařízení, stěny, stropy a podlahy jednotlivých místností. Dělnící udělají nové rozvody elektroinstalace, podlahové topení, vymění okna a vstupní dveře. 

„Celkové náklady na stavební práce činí 26,6 milionu korun,“ sdělila Lucie Dosedělová, mluvčí Ústeckého kraje, který je zřizovatelem muzea.

Nové expozice, která zaberou téměř 700 metrů čtverečních výstavní plochy, připravuje odbor památkové péče Ústeckého kraje. Větší část rozpočtu, zhruba 40 milionů korun, půjde právě na jejich vytvoření. „Musí se pro ně udělat kompletní zázemí včetně vitrín, rozvodů osvětlení a multimediálního pozadí,“ vysvětlil ředitel teplického muzea Radek Spála.

„Muzeum Krupka se nachází v centru památkové zóny a je to jeden z nejhezčích objektů v našem městě. Po rekonstrukci bude pěkný nejen zevnitř, ale i zvenku. Věřím, že bude opravdovou chloubou našeho města,“ těší se starosta Zdeněk Matouš.

Ústecký kraj chce na renovaci objektu sehnat peníze z Integrovaného regionálního operačního programu. Projekt už přihlásil do zveřejněné výzvy.

„Dobrou zprávou pro nás muzejníky je, že kraj pochopil důležitost záměru a rozhodl, že kdyby dotace nedopadla dobře, financování by přebral,“ doplnil Spála.

Náročná rekonstrukce s sebou ale přináší i negativa. Prostorově malé muzeum neumožňuje zachovat všechny stávající expozice a ty budou muset ustoupit novému, koncepčně ucelenému záměru. 

Například výstava Příroda severozápadních Čech se tak bude stěhovat do teplického zámku.

ŽÁDOSTI Z KRAJE O UNESCO

Zapsání česko-saského projektu Hornická kulturní krajina Krušnohoří/Erzgebirge na seznam světového dědictví  UNESCO

·         Výbor rozhodne v létě 2019. Přihlášku na konci loňského roku podepsali ministři kultury Česka a Německa.

·         Společná nominace obsahuje celkem 22 lokalit v Krušných horách, z toho 17 v Německu a 5 na české straně. Tři z nich jsou v Karlovarském kraji – hornická krajina Jáchymov, hornická krajina Abertamy – Horní Blatná – Boží Dar a Rudá věž smrti. Dvě jsou v Ústeckém kraji

Hornická krajina Krupka a hornická krajina Mědník

·         V polovině letošního roku by do Krušnohoří měli dorazit komisaři, kteří posoudí správnost nominační dokumentace. Pokud by se hornický region na seznam dostal, vedle zvýšení turismu by to přineslo především lepší přístup k dotačním penězům na další rozvoj.

·         V kraji je aktuálně vedle Krušnohoří dalším adeptem na zápis do UNESCO i město Žatec. To už komisaři navštívili a verdikt by měl padnout letos v létě.

Článek převzatý z webu: Mobilní iDNES.cz

0 0