Nabízíme

Doporučujeme

Share Button

Zavírání dolů je nebezpečné

Expert: Zavírání dolů je nebezpečné

Hynek Beran patří mezi ústřední postavy z okruhu expertů, kteří pro vládu připravují analýzy a doporučení v oblasti energetické politiky. Do jaké míry se politici odbornými radami řídí? Má česká energetická politika hlavu a patu? Nejen to se dozvíte z následujícího rozhovoru. Celý příspěvek

Share Button

Život mě baví.

(povídka)

„Už mne ten život nebaví“, ulevila si zlostně paní Volná.

Nejraději by praštila pěstí do stolu, ale musela s tím počkat až do návratu domů. Stála totiž u hrobu svého nebožtíka, milovaného manžela Ferdinanda, kde ji čekalo nemilé překvapení.

Kovový plůtek ohraničující rov, vzácné kovářská práce ze železa, zmizel. Ztratila se i vysoká tepaná váza z náhrobku. Zloději dokonce ukradli i mramorového holoubka naříkajícího nad smrtí družky a zašlápli do hlíny čerstvě vysazené macešky.
Celý příspěvek

Share Button

Černouhelný prach je moderní palivo

Kdysi to byl odpad, s nímž si lidé při topení uhlím nevěděli rady. Dnes je uhelný prach zušlechtěné palivo, které se využívá zejména pro topení v kotlích a v procesních spalovacích zařízeních průmyslových podniků.

Oproti uhlí se dá černouhelný prach lépe a efektivněji energeticky využít a má až dvojnásobnou výhřevnost. Vyrábí se tak, že stroje vytěžené uhlí rozdrtí na zrna o průměru menším než jeden milimetr a výsledný produkt vysuší. Uhlí se tak změní v konzistenci, která „teče“, snadno se skladuje i transportuje.
Celý příspěvek

Share Button

Archiv OKD se asi bude stěhovat

Ministerstvo vnitra, Zemský archiv v Opavě a těžební společnost OKD řeší, co bude se zhruba 2,5 kilometru materiálů uložených v Archivu OKD. Archiválie patří státu.

Archiv OKD přijde v půlce roku o akreditaci a stát pak zřejmě bude muset materiály přestěhovat. Řekli to ředitel odboru archivní správy ministerstva vnitra Jiří Úlovec a ředitel Zemského archivu v Opavě Karel Müller.Celý příspěvek

Share Button

116.let hornického spolku Rozkvět v Sedlištích okr.Frýdek –Místek

Předseda nejstaršího hornického spolku Rozkvět v Sedlištích pan Jaromír Stříž zahájil výroční schůzi spolku ve společenském  zařízení“ Lašská jizba“ a seznámil všechny  s  programem. Uvítal všechny přítomné  a delegované hosty. Za Nadaci LANDEK Ostrava ředitele  Ing.Josefa Gavlase, za KPHM Ostrava-předsedu Ing.Petra Rojíčka, za KPHM Havířov Ing.Jaroslava Čihaře, za SKH Barbora Jana Kavku, za SKH František Rostislava Grimma a starostu Sedlišť Ing.Jaromíra Krejčoka.Celý příspěvek

Share Button

Smutná zpráva

Vážení kolegové,

před malou chvíli jsem obdržel od dcery Ing. Jaroslava Přepiory smutnou zprávu, že Jarda ve čtvrtek dne 6.dubna 2017 večer zemřel v nemocnici.

Správní rada Nadace LANDEK Ostrava vyslovuje hlubokou soustrast nad úmrtím našeho dlouholetého člena a funkcionáře Jardy.

Veškeré náležitosti spojené s úmrtím a smutečním pohřbem budeme řešit v sídle nadace v úterý 11. dubna 2017 a důstojně se s ním rozloučíme ve středu 12. dubna 2017 v 11 hod. v obřadní síni ve Slezské Ostravě.

Čest jeho památce !

Josef Gavlas

Jaroslav Přepiora – Parte

Share Button