Pracovní semináře
Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2014
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Knihy hornická tematika
UKONČETE VÝSTUP A NÁSTUP, DVEŘE SE ZAVÍRAJÍ
Několikapodlažní klec s havíři je svým způsobem takové vertikální metro. A že jich tady na Ostravku a Karvinsku máme! Jen toho revizora, který by kontroloval platné jízdenky, jsme nikde nezastihli.
zobrazení: 10647
známka: 1.58

Počet zobrazených článků: 50 (z celkem 271 nalezených)

| 0-50 | 50-100 | 100-150 | 150-200 | 200-250 | 250-271 |
Jizerské hory
(Ing. Jaroslav Minka, Informace, 16.10.2012)

Za další historií rudného hornictví!

Naše cesty s KČT Petřvald po historii Jizerských hor ve fotografii s výkladem.

Místo ubytování Bílý Potok pod Smrkem, kostelík v Bílém Potoku na cestě okolo Kočičích kamenů na Hubertku (rozcestníky), (10 foto).

Z Hubertky přes vyhlídku „Hájnikova kohouta“ do lázní Libverda a po schodech k „Obřímu sudu“(23 foto).

V Bílém Potoku podél řeky Jizery k nádraží ČD. Vlak jedoucí z Liberce do Bílého Potoka podél cesty do městečka Hejnice. Nádraží vzorně udržované (8 foto). Hejnice, kostel a klášter po svátku Václava (4 foto).

Cesta autobusem do Smědavy (847 m) a po vrcholovce do osady Jizerka, podél rašeliniště Jizerky, sklárny do muzea Jizerských hor (17 foto).

Kolem meterologické stanice (1 foto) pod vrchol Bukovec a výstup na něho. Panorama Jizerek z naučné stezky 3 rašelinišť Jizery (7 foto). Parkoviště osady Jizerky (2 foto).

Jizerské hory

Foto album


Po stopách historie dobývání rud na Slovensku
(Ing. Jaroslav Minka, Informace, 19.09.2012)

Muráň

Osm dní jsme chodili s KČT z Petřvaldu v blízkosti "Rudné magistrály" a při dobývání Muránského hradu se po ní i pohybovali. Rudná Magistrála a její dálková trasa začíná ve Zlatých Moravcích a vede horami: Pohronský Inovec, Tisovec Štiavnické vrchy, Pliešovskou kotlinou, Javorie, Ostrožky, Polanou, Veporskými vrchy, Špisko-Gemerským krasem do Stolických vrchů a ve Stolici (1 476 m.n.m) končí. Celková délka trasy činí 298 km a spojuje místa, kde se těžily různé druhy rud.

Muráň

Muráňská planina

Slovenský ráj

Hron


SLÁVA KRUŠNOHORSKÉHO HORNICTVÍ
(administrator, Informace, 07.08.2012)
Mikulov

OBECNÍ ÚŘAD MIKULOV V KRUŠNÝCH HORÁCH
HORNICKÁ MATICE SLEZSKO-MORAVSKO-ČESKÁ
ČESKÁ SPELEO SPOLEČNOST – ZO 4-O4 AGRICOLA

Vás zvou na XIV. setkání zájemců o báňskou historii

SLÁVA KRUŠNOHORSKÉHO HORNICTVÍ: DĚJINY MIKULOVA

V sobotu 25. srpna 2012 v budově Obecního úřadu Mikulov na Tržním náměstí se koná celodenní seminář přístupný široké veřejnosti a výroční schůze Hornické matice.

Dopoledne od 9 hod. příspěvky z montánní historie daleké i blízké Přestávka na oběd od 12 do 13 hod.


Fotoreportáž
(Ing. Jaroslav Minka, Informace, 28.06.2012)

5. stretnutie banských miest a obcí Slovenska

Prinášame vám fotoreportáž z 5. stretnutia banských miest a obcí Slovenska, ktoré sa uskutočnilo od 21. do 24. júna 2012 v Banskej Štiavnici.

Autor fotografií: Ing. Jaroslav Minka

Klikni fotoreportáž


Chomutovské krušení
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 24.06.2012)
Chomutov

Do Chomutova jsem vyrazil 21. dubna brzy ráno. Jel jsem na 16. setkání hornických a hutnických měst a obcí a také se po létech potkat s bývalými kolegy a kamarády. Velice mile mě překvapilo samotné pánevní město, kde jsem byl prvně a o kterém se moc nemluví. Chomutov má svoji chuť a vůni. Zůstal zachován středověký půdorys starého města, náměstí s podloubími a morovým sloupem, raně gotickým kostelem sv. Kateřiny, městskou věží s pozdně gotickým kostelem Nanebevzetí Panny Marie. V barokním kostele sv. Ignáce byla výstava abstraktních obrazů, Industriální výstavba z 19. století s divadlem, u kterého bylo seřadiště průvodu a paneláky socialismu, úřady - hala a další veřejné budovy té doby jsou v prstenci kolem historického jádra, vedle kterého je též hezký park. Dokonce se podařilo uhlídat developery, takže i supermarkety do tohoto urbanistického celku zapadají. Na Chomutovské krušení přijelo na 700 účastníků, což mi potvrdil organizátor Ing. Zdeněk Brázda. Oficiálně se zúčastnilo 31 měst a obcí z celkového počtu 59 zúčastněných delegací z ČR, Slovenska, SRN a Polska. Zastoupených spolků, sdružení, nadací, společností bylo 29. Ze SR přijelo cca 110 kamarádů, včetně dechovky a pěveckého sboru. Početná byla delegace z partnerského města Annaberg – Buchholz, manželky německých horníků nenosí hornické uniformy ale dobové kroje a některé přinesly v košíčku krásné minerály. Po příchodu na náměstí se konalo stužkování jednotlivých praporů pamětní stuhou setkání, první stuhu dostal prapor Hornického spolku pod Ralskem, a ukázky hornických tradic, křtění tupláku a skok přes kůži.


Všem kolegům
(Ing. Petr Rojíček, Informace, 27.04.2012)

Všem kolegům vzkazuji, že 1.května je den otevřených dveří do vítkovických provozů (vybraných) a také do přestavěného vodního plynojemu na multifunkční halu.

Plynojem je otevřený od 8 hod. ráno až do večera a vstup je zdarma (zastávka VP). Pozor návštěva KNP-Hlubina a VP1 bude jako obvykle z Hlubiny za plné vstupné (zastávka Důl Hlubina), ale bude také možno bez průvodcovského výkladu vyjet pravděpodobně za slevněné vstupné i ze strany plynojemu (zastávka Vysoké pece) na VP-1, vstupenky se budou prodávat na plynojemu. Přednost, ale budou mít prohlídky zakoupené na servisu průvodcovském na Hlubině. Je to tak proto, že vstup na VP je co do povolené kapacity osob omezený. Proto bude vydán na pec omezený počet přileb, které musí lidé nosit a až ti shora sestoupí postupně se přilby budou vydávat. Takže dole budou fronty podle mne vše Bude řídit člověk pověřený průvodce pravděpodobně kolega Láďa Kročil, který bude dělat skipaře :-).

Takže přeji pěkný statní svátek.

Zdař Bůh !
Petr Rojíček

Videa:
Vítkovický zámeček
Dmychadla:
Plynojem:

Další fotky:


Z hornického muzea na kole na hrad a do Hrabové
(Redakce Horník, Informace, 16.04.2012)

Ostrava zahájí výstavbu sítě cyklostezek, které propojí nejlidnatější části města a velké podniky.

Ostravští to budou mít do hornického muzea v areálu Landek Parku v Petřkovicích opět o trochu blíž a jeho návštěvou si dokonce utuží zdraví! Už letos na jaře totiž začne výstavba pěti páteřních tras spojujících hornické muzeum, Koblovský most, lávku Kamenec, Seidlerovo nábřeží, Slezskoostravský hrad a Hrabovou. Trasa stezky povede kolem Ostravice a Odry a postupně propojí nejlidnatější části města a také velké podniky.

Jako první bude dokončen úsek spojující Hornické muzeum v Petřkovicích s Koblovským mostem, který by měl být hotov letos v červnu, jako poslední bude zprovozněn úsek mezi Slezskoostravským hradem a Hrabovou, s jehož spuštěním se počítá v listopadu 2014.


135 let Rothschönbergské štoly
(Miloš Zárybnický, Informace, 04.04.2012)
135

Vážení přátelé hornictví,

v dubnu před 135 lety byla poprvé uvedena do provozu Rothschönbergská štola. Dodnes toto světoznámé technicky mistrovské dílo zajišťuje odvodňování hornických zařízení ve freiberském a brand-erbisdorfském revíru. Stejně jako v letech 2002 a 2007 si chceme se všemi havířskými spolky v regionu společně připomenout výročí uvedení tohoto pro náš region tak životně důležitého stavebního díla do provozu. Očekávaným návštěvníkům chceme bohatým programem přiblížit historii celého komplexu a krušnohorského hornictví vůbec. V letošním roce byla naší komisí pro hornictví a cestovní ruch poprvé nabídnuta možnost k prezentaci také různým zástupcům hornických zařízení, kteří tuto nabídku přijali.

Slavnosti jsou součástí programu oslav 850. výročí hornického města Freiberg.


Oslava 110. výročí hornického spolku ROZKVĚT v Sedlišti
(Ing. Jaroslav Minka, Informace, 02.04.2012)

Dne 3. září 2011 ve 14 hodin se sešli kamarádi Hornického spolku Rozkvět v Sedlištích v Lašské jizbě společně s pozvanými kamarády z KPHMO z Ostravy, Havířova, Petřvaldu a Nadace Landek, aby se společně zúčastnili nejen oslav, ale také křtu knihy o historii Hornického spolku Rozkvět u příležitosti 4. ročníku Lašských slavností na Bezručově vyhlídce.

Přivítání provedl místopředseda Hornického spolku Rozkvět Jaromír Stříž, za KPHMO promluvil Mgr. Rodan Broskevič, jeho předseda, a za Nadaci Landek Ing. Josef Kimer, CSc., její ředitel. O knize mluvil její autorVáclavDuchoň.


Muzeum ošetřovatelství
(Vladislav Sobol, Informace, 28.03.2012)

Slezská nemocnice v Opavě otevřela Muzeum ošetřovatelství.

konska

Koňské injekce, ruční kostní vrtačka, historické zdravotnické uniformy nebo desítky let staré ručně psané poznámky sester – to vše a mnoho dalšího je k vidění v Muzeu ošetřovatelství, které díky grantu Nadace OKD vybudovala ve svém areálu Slezská nemocnice v Opavě. Návštěvník si díky těmto exponátům může představit, jak vypadala zdravotní péče v dobách rakouskouherské monarchie, německého protektorátu nebo československého socialismu a srovnat ji s dnešními standardy.

„Povolání sestry je základem ošetřovatelství, má své tradice a historii. Chtěli jsme na jednom místě ukázat, o čem to je, tedy spíše bylo. Nahlédnout do zákulisí a tajů ošetřovatelství,“ řekla Lenka Hanková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči zdravotnického zařízení zřízeného ve slezské metropoli už v roce 1900. Bylo tedy z čeho čerpat a vybírat.


INTEGROVANÉ BEZPEČNOSTNÍ CENTRUM
(administrator, Informace, 24.03.2012)

MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE
JEDINEČNÝ PROJEKT EVROPSKÉHO REGIONU

IBC

V Moravskoslezském kraji byla dokončena výstavba ojedinělého objektu. Objektu Integrovaného bezpečnostního centra (IBC), které bylo počátkem roku 2011 uvedeno do ostrého provozu. Cesta k jeho realizaci byla dlouhá, její počátky sahají až do devadesátých let minulého století, kdy se zrodila myšlenka na spolupráci záchranných složek při řešení mimořádných událostí na území města Ostravy. Již v roce 1990 se zde zrodil pojem Integrovaný záchranný systém jednoduše „IZS". Pojem, který nedefinoval žádnou „instituci", ale spolupráci jednotlivých záchranných složek hasičů, zdravotnické záchranné služby a policie ČR, včetně tehdy vznikající Městské policie Ostrava. V roce 1993 se IZS města Ostravy již stal nedílnou součástí jeho fungování a zároveň základem pro celostátní systém, jež byl legislativně zakotven v roce 2000.

IBC

Tehdy vybudované Centrum tísňového volání Ostrava (CTV) bylo do konce roku 2010 úspěšně fungující prostorově sdružené dispečerské pracoviště složek integrovaného záchranného systému. Společně zde vedle sebe pracovali příslušníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, Policie České republiky, strážníci Městské policie Ostrava a dispečeři Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje. Centrum tísňového volání Ostrava bylo pracovištěm pro řešení mimořádných událostí na území města Ostravy. Sloužilo k rychlé a účinné koordinaci složek IZS. Základním principem činnosti CTV byl sdružený příjem tísňových volání, vyslání potřebných sil a prostředků, poskytování informační podpory veliteli zásahu a následná koordinace jednotlivých záchranných akcí.

Z pracoviště CTV bylo také možno zabezpečovat varování a vyrozumění obyvatel, vyrozumění potřebných funkcionářů orgánů samosprávy, institucí státní správy a organizací v případě řešení krizových situací.

Základním prvkem celého systému CTV byl dispečerský sál, tvořený jedenácti multifunkčními dispečerskými pracovišti, rozdělenými mezi čtyři základní složky IZS. Z každého pracoviště bylo možno vést případ od začátku až do konce. Dispečer k tomu měl k dispozici všechny potřebné komunikační prostředky linkové, rádiové, fonické i datové.


Blahopřání Ing. Řehořovi
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 05.02.2012)
Nadace

V pátek 9. prosince 2011 v poledne se v pietním sále expozice báňského záchranářství v Hornickém muzeu v Ostravě Petřkovicích uskutečnilo slavnostní předání Záchranářských záslužných křížů. V úvodu slavnostního aktu ředitel HBZS Ostrava Ing. Josef Kasper poděkoval všem záchranářům za vykonanou práci.


16. setkání hornických a hutnických měst ČR
(administrator, Informace, 30.12.2011)

Chomutovské krušení – 16. setkání hornických a hutnických měst ČR


CHODBICOVÁNÍ S NADSTROPEM ZAJÍMAVÝ ZPŮSOB DOBÝVÁNÍ UHLÍ VE ŠPANĚLSKÉM HORNICTVÍ
(Ing. Petr Janků, Informace, 05.12.2011)

V říjnu roku 2000 jsem poznával hornické postupy na uhelném dole v pohoří Sierra de Arcos u městečka Andorra v provincii Aragón na poloviční vzdálenosti mezi Zaragozou a Teruelem. Těžba uhlí z tamní uhelné pánve sloužila pro zásobování velké tepelné elektrárny, která spotřebovávala do svých kotlů 500 tun uhlí za hodinu. Hlavními zásobovači byly dva uhelné lomy, jejichž produkci doplňovaly tři menší doly hlubinné s měsíční produkcí třicet až třicet pět tisíc tun. Ekonomická prosperita těchto dolů vyplývala z jednoduchého a investičně nenáročného způsobu otvírky, přípravy a dobývání jedné, čtrnáct až šestnáct metrů mocné černouhelné sloje, klidného a rovnoměrného uložení o úklonu okolo patnácti stupňů. Doly navazovaly do hloubky na oblasti dříve vydobyté povrchovou těžbou. Každý z dolů byl otevřen dvojicí paralelních úpadnic, vedených souhlasně s úklonem sloje v jejím podloží. Jedna jako úvodní a současně těžní po pásovém dopravníku, druhá jako výdušná a dopravní pro materiál po kolejové trati těžním vratem s nekonečným lanem.


Landecké stezky
(Ing. Jaroslav Minka, Informace, 18.11.2011)

Projekt Landecké stezky se stal zkutečností.

V úterý 8. listopadu 2011 byla otevřená naučná stezka na Landeku.
Pět kilometrů dlouhá stezka.
- 14 zastavení s 26 - ti informačními tabulemi.
- Odpadkové koše, lavičky pro odpočinek.
- Přístřešky s lavičkami a stoly pro posezení.
- Geologické a přírodní zajímavosti.
- 14. zastavení je u výchozu uhelných slojí.

Náklady: 4,5 milionu korun stála revitalizace landecké stezky.
Na úhradě finančních nákladů se podílely:
Evropská unie z Operačního programu Životní prostředí. 500 tisíc jako povinnou spolu účast přispěla Nadace OKD, městský obvod Ostrava-Petřkovice, Lesy ČR a soukromé firmy. V přípravě projektové dokumentace pomohla Nadace Landek.

Stezky na Landeku

Stezky na Landeku - video LB


Jaké bylo 15. setkání hornických měst v Chodově?
(Ing. Jaroslav Minka, Informace, 06.11.2011)
Registrováno bylo 532 horníků ze 49 delegací spolků, měst a obcí. Celkem se zúčastnilo více jak 4 000 diváků. Naše delegace byla vidět, celkem 44 členů našeho klubu a 2 Nadace Landek představovalo 8,65% pochodujících. Při pozorování přihlížejících na chodníku leckterým ukápla slzička, ať to byli muži nebo ženy. Prostě hornictví v tomto kraji je na prvním místě a mnozí z nich také dělali na šachtách v OKR a bydleli i v našem kraji. Ostrava a Havířov byly často pozdravovány diváky a my jsme opětovali. Uvaděč pochodu dobře se zhostil popisování všech delegací.

Jaké bylo 15. setkání hornických měst
Vám pane starosto kamaráde náš
Není farář jako farář
Setkávání hornických měst Chodov

Chodov 2011 - fotogalerie


Zelená města města budoucnosti
(Ing. Jaroslav Minka, Informace, 25.10.2011)
Konference Havířov

Odborná konference v Havířově.

Jméno Havířov se neobejde bez hornické vlajky. Jelikož město bylo založeno pro havíře pro svoji výbornou polohu uprostřed Ostravsko-Karvinské uhelné pánve s dobrou dostupností na všechny důlní podniky ctí stále havířské řemeslo a také jeden pruh hornické vlajky má barvu zelenou nelze se divit, že KPHMO a pobočka v Havířově jsou na výše odbornou konferenci zváni. Vždyť havíři stále k městu patří a reprezentují město každý rok při setkávání hornických měst a obcí. Když se člověk ve městě Havířov do zeleně zahledí, má na co vzpomínat, historie květinových průvodů se mu vybaví.


Sanace starých ekologických zátěží v Německu
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 01.10.2011)
Ewald

Česko–německá obchodní a průmyslová komora pořádala v termínu od 20. do 24. června 2011 exkurzi pro české odborníky do Německa na téma "Sanace starých ekologických zátěží". Tato akce se konala za finanční podpory Germany Trade & Invest, společnosti pro podporu hospodářství v gesci Spolkového ministerstva pro hospodářství a technologie.

Účelem cesty byla návštěva úspěšných projektů z oblasti sanace těžebních oblastí a průmyslových lokalit v Severním Porýní a Vestfálsku, Braniborsku a Sasku.

Odborný výklad byl zajištěn ze strany zástupců firem, které se na realizaci těchto projektů podílely. Nedílnou součástí cesty byly odborné workshopy k důležitým tématům z oboru sanace ekologických zátěží, jako například způsob financování sanací těžebních oblastí v Německu, zadávání a praxe udělování zakázek, užití obnovitelných zdrojů energie a mnoho dalších zajímavých informací ke konkrétním projektům. Po celou dobu byl zajištěn simultánní překlad.


Svěcení hornického praporu KPHMO.
(Ing. Jaroslav Minka, Informace, 19.09.2011)
Prapor KPHMO

11. září 2011 v 10 hodin u příležitosti Mše svaté k narození Panny Marie a orlovské pouti byl požehnán Hornický prapor Klubu přátel hornického muzea v Ostravě.

Mši celebroval Monsinor Mgr. Rudolf Sikora, děkan Frýdecký za asistence Mgr. Martina Pastrňáka OCr. Děkan Karvinský a taktéž provedl svěcení hornického praporu KPHMO v katolickém kostele v Orlové Narození Panny Marie.


Oslava 110. výročí
(Ing. Jaroslav Minka, Informace, 15.09.2011)
Pozvánka

Hornického spolku Rozkvět v Sedlištích

3. září ve 14. hodin se sešli kamarádi Hornického spolku „Rozkvět“ v Lašské jizbě společně s pozvanými kamarády z KPHM z Ostravy, Havířova, Petřvaldu a Nadace Landek aby společně se zúčastnili nejen oslav, ale také křtu knihy o historii Hornického spolku „Rozkvět“, u příležitosti 4. Ročníku Lašských slavností na Bezručově vyhlídce.


Benefice Basikové a The Tap Tap
(Vladislav Sobol, Informace, 11.09.2011)
Benefice

vynesla přes 330 tisíc pro hornické sirotky

Benefiční koncert Nadace OKD, na kterém vystoupila kapela hendikepovaných muzikantů The Tap Tap a jako hlavní host Bára Basiková, vynesl neuvěřitelných 338.926 korun pro Občanské sdružení svatá Barbora, jež se stará o hornické sirotky. „Byla to vůbec první oficiální benefice v OKD, takže jsme s takovou částkou rozhodně nepočítali,“ řekl Jiří Suchánek, ředitel Nadace OKD, která je spolu s těžařskou firmou stálým pomocníkem dětí z Barborky.

Benefice

Dvouhodinový program byl plný smíchu, ale i dojetí. To když symbolický šek od OKD přebírali na pódiu hornické vdovy. „Je to neuvěřitelné, že nám takto pomáháte. Mohli byste nám dát jen zákonné odškodné, ale vy se o naše děti staráte až do dospělosti. Cítíme se tady s vámi jako členové velké rodiny,“ shrnula Marta Szamaránská pocity maminek, kterým těžaři prostřednictvím své nadace a Občanského sdružení svatá Barbora pomáhají.


Oslavy Dne horníků
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 10.09.2011)

Vedení státního podniku DIAMO, vedení o. z. TÚU a odborové organizace působící v oblasti Stráže pod Ralskem vás zvou na oslavy Dne horníků. Konají se již tradičně 16. září 2011 od 15 hodin v Kulturmním domě U Jezera ve Stráži pod Ralskem.

V 15 hodin se koná slavnostní zahájení a oficiální část. Následovat budou vystoupení tanečních skupin. Na velkém sále k tanci a poslechu budou hrát od 16 do 24 hodin dvě hudby, ve vinárně od 18.30 do 2 hod. bude diskotéka. Autobusy na Českou Lípu a Liberec odjedou od kulturního domu ve 24 hodin.


Hornické slavnosti OKD
(Vladislav Sobol, Informace, 07.09.2011)
Kombajn

padl návštěvnický rekord, lidé obdivovali důlní stroje

Hornické slavnosti OKD v Karviné byly letos zcela jiné než obvykle. Lidé nejvíce obdivovali obří těžební stroje vystavené na náměstí, které firma zakoupila v rámci desetimiliardové investice do nejmodernější techniky, jež dává hornictví na severu Moravy i celému regionu další perspektivu. Aktivity Nadace OKD ukázaly rostoucí sepětí těžařů a místních obyvatel. Mimořádný zájem vzbudil Karnevalový průvod Nadace OKD, do kterého se zapojilo kolem 500 účastníků z více než 20 neziskových organizací podporovaných nadací. Slavnosti podle odhadu pořadatelů navštívilo kolem 20.000 lidí, čímž byl o více než čtvrtinu překonán dva roky starý návštěvnický rekord.

Chůdaři

Slavnosti zahájila jako tradičně bohoslužba, po ní už následovalo jen veselí. Masky karnevalového průvodu, který prošel celým centrem Karviné, vyvolaly úžas ve tvářích všech diváků. „Nadace splnila to, co slibovala. Něco takového Karviná ještě opravdu neviděla,“ pochvalovali si mnozí. Nejlepší masky si podle poroty vedené generálním ředitelem OKD Klausem-Dieterem Beckem připravili kluci a holky ze Střediska volného času Juventus, na druhém místě skončilo místní sdružení mládežníků Valíme se a cenu za třetí místo si do Beskyd odvezli zástupci Koliby, spolku propagujícího horalské tradice.


OSLAVY DNE HORNÍKŮ PROBĚHNOU I VE STAŘÍČI
(Redakce Horník, Informace, 26.08.2011)

Pietním aktem – položením kytic k pamětním deskám ve Staříči a v Chlebovicích – začnou v pátek 2. září ráno oslavy letošního Dne horníků. Odpoledne pak proběhne setkání vedení podniku s pracovníky šachty oceněnými při příležitosti havířského svátku. Hlavní program se pak uskuteční v sobotu jako obvykle na staříčském hřišti; začíná se ve 14 hodin a končí až o půlnoci!


13. evropské hornické setkání v Holandsku
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 19.08.2011)
Drezina

Konalo se 13. až 15. května 2011 v Harleenu. Náš hornický spolek ze Stříbra, společně s hornickými spolky z Příbrami, Plané, Sokolova a Mostu se zúčastnil dalšího evropského hornického setkání. Řeknete si Holandsko, tam snad ani šachty být nemohou. Jenže na přelomu 19. a 20. století zde těžilo černé uhlí dvanáct velkých závodů, jámy měly hloubku od 180 do 900 m. V roce 1973 byla těžba ukončena a všechny uhelné areály byly zlikvidovány. Byla zachována jediná původní těžní budova dolu se strojovnou. V současné době je zde hornické muzeum. Hornické spolky v Holandsku nejsou. O areál bývalého dolu se starají bývalí horníci, dnes ve věku 65 až 75 let.


Rudolfovské hornické slavnosti
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 11.08.2011)
Rodolfov

Rudolfovští jsou ve svých renesančních krojích na setkáních hornických měst a obcí nepřehlédnutelní, proto jsem se v sobotu 4. června 2011 na jejich slavnosti vypravil. Konaly se k 12. výročí zahájení hornických slavností a k 10. výročí založení Spolku přátel Rudolfova. Rudolfov má asi 2 400 obyvatel, leží 8 km od centra Českých Budějovic, které se směrem k němu rozrůstají, ale Rudolfovští Rodolfov se necítí být „Takybudějičáky“, ale našli svoji vlastní identitu.

První zmínka o Rudolfovu je z roku 1385. Byla nalezena bohatá naleziště stříbra, vrchol těžby byl za Habsburků, Ferdinanda, Maxmiliána a Rudolfa II., který tehdejší hornickou osadu povýšil roku 1585 na horní město se všemi náležejícími právy a pojmenoval ho po sobě. V té době Rudolfov spolu s Jáchymovem a Kutnou Horou zajiš@oval většinu těžby stříbra v monarchii. O hornické minulosti Rudolfova psal v minulém čísle jeho historik Vratislav Klabouch. Rudy postupně ubývalo, doly byly zavaleny ve třicetileté válce, slávu zdejšího hornictví se již nepodařilo obnovit. Jenže 40 let byl Rudolfov stejně důležitý jako sousední České Budějovice, a proto se k jeho dávné hornické slávě a ke svému zakladateli nyní Rudolfovští vracejí. Z té doby zůstala radnice – bývalý horní úřad, kostel sv. Víta, který se opravuje a ve kterém je v kostelní lodi nový zvon. Pro veřejnost byla zpřístupněna část dědičné štoly sv. Eliáše v blízkém Úsilném a vytyčena hornická naučná stezka.


Fárací knížka
(administrator, Informace, 07.08.2011)
Příbram

Fárací knížka provede zájemce po bývalých středočeských dolech.

Návštěvníci hornických muzeí ve Středočeském kraji se mohou nově vydat po stopách horníků se speciální fárací knížkou. Spolu s razítkem do knížky získají v každém muzeu i drobný dárek. Zajímavější odměna je ale čeká po návštěvě poloviny a následně všech 12 hornických muzeí zapojených do projektu. Akce potrvá do června příštího roku, informoval ČTK Roman Abušinov z Hornického muzea Příbram.

Fárací knížku zájemci obdrží spolu se vstupenkou a poté s ní mohou navštěvovat další muzea. V každém z nich na ně čekají drobné dárky. V polovině putování si při získání šestého razítka mohou vybrat z prémiových dárků, kterými jsou figurka horníka, přívěsek s kahanem nebo hornické mariášové karty. Za vyplněnou fárací knížku s 12 razítky pak dostanou dárkový balíček obsahující kromě jiných pozorností také zajímavé filmové DVD o historii hornictví ve středních Čechách a vizitky navštívených muzeí.


Komplexní řešení termicky aktivních odvalů na Ostravsku
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 02.07.2011)
Hedvika

O tom, že termicky aktivní odvaly jsou významným problémem pro ekologickou situaci nejen na vlastním prostoru, ale i v širším okolí, není jistě pochyb. O kvantifikaci a přesné pojmenování veškerých rizik z tohoto jevu pramenících se však zatím nikdo nepokusil. Zatímní hodnocení bylo vždy pouze na empirických podkladech.

Z tohoto důvodu bylo rozhodnuto již během roku 2008 o zpracování komplexního materiálu s názvem "Analýza rizik odvalů zasažených endogenním hořením ve správě DIAMO, s. p., o. z. ODRA." Prováděcí projektovou dokumentaci zpracoval v srpnu 2008 Ing. Josef Tomášek, CSc. ze společnosti Středisko odpadů Mníšek, s. r. o.


Rudolfovské hornické slavnosti
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 16.06.2011)

Již po dvanácté se 4. června uskuteční v jihočeském Rudolfově hornické slavnosti. Rudolfovská oblast (asi 5 km východně od Českých Budějovic) je spojena zejména s významnou těžbou stříbrných rud ve 2. polovině 16. století, těžilo se zde v malém množství i zlato (Dobrá Voda) a na okraji budějovické permské pánvičky v závěru 19. a do poloviny 20. století kvalitní antracit. Dobu největší slávy si Rudolfov prošel za panování podivínského císaře Rudolfa II., jehož nákloností bylo hornické sídliště povýšeno na svobodné horní město a nově pojmenováno. Zdejší kutiště lze vedle kulminujícího Jáchymova a Kutné Hory považovat za jednu ze tří opor měnové politiky habsburského soustátí před třicetiletou válkou. Žel, právě tímto válečným konfliktem období hospodářské konjunktury Rudolfova a jeho dolů skončilo. Poslední bezvýsledné pokusy o otvírku rudných šachet v rudolfovské oblasti se udály těsně před 1. světovou válkou na dolech Eliáš a Jan Nepomucký.


"Babky" mezi dukeláky
(Redakce Horník, Informace, 08.06.2011)

Středeční den se ukázal jako spolehlivý partner i pro členy klubu důchodců bývalého dolu Dukla v Havířově-Suché vedeného Antonínem Čejkou, členem Koordinačního výboru důchodců OKD. Sešli se na zahradě bludovické "pézetky" na své zahradní slavnosti. Pivečko, nějaká ta štamprlička či vínečko, nezbytné nealko, ale i skvělé domácí koláčky byly taky. Chutnaly i rožněné klobásky, po jejichž první várce se jen zaprášilo, takže pořadatelé museli zajistit další.


Odstřel těžní věže na Zlatých Horách
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 31.05.2011)
Zlaté Hory

Na pozvánce stálo: V pátek 15. dubna bude v areálu bývalého Zlaté Horyzávodu RD Zlaté Hory provedena demolice těžní věže Hlavní jámy trhacími pracemi. Přijďte se rozloučit s poslední hornickou dominantou.

Po dohodě s Ing. Janem Kotrisem, vedoucím střediska RD Jeseník, objednávám si v zlatohorském Minerálu nocleh a ve čtvrtek ráno před pátou vyjíždím z Liberce, abych po letech znovu vyfotografoval, co se na Zlatých Horách a eventuelně na dalších z 18 hornických lokalit, které RD Jeseník spravuje, ještě dá.


Rekultivace kalových nádrží Pokrok
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 27.05.2011)
Pokrok

Jedná se o komplex šesti bývalých kalových nádrží úpravny Dolu Julius Fučík, které se nacházejí na lokalitě Pokrok, o celkové rozloze 6,76 ha. V důsledku vyhlášeného útlumu byl provoz úpravárenského komplexu zastaven a v roce 1996 byl také ukončen provoz kalových nádrží. Po vytěžení usazených uhelných kalů byl prostor nádrží a přilehlých ploch připraven k rekultivaci území.

Rekultivace území byla zahájena v r. 2001, komplexně ukončena bude v prosinci letošního roku. Po převzetí tohoto závazku od OKD v r. 2002 bylo rozhodnuto, že technická rekultivace bude provedena z převážné části vlastními pracovníky našeho o. z.


Bezejmenná skupina
(administrator, Informace, 29.04.2011)

Bezejmenná skupina má v Ostravě už několik let velmi dobré jméno.

BS

"Celá akce proběhla z vlastní iniciativy těch, kdo přišli, aby četli a naslouchali. Pivnice, odjakživa využívaná k lecčemus, stala se na chvíli hájemstvím poezie. A tak jsem se na ně na všechny díval a říkal si, že přece jenom nebude tak zle?"
Lukáš Bárta

Tak se vyjádřil ostravský spisovatel Lukáš Bárta po prvním vystoupení Bezejmenné (tehdy ještě s přídomkem "literární") skupiny v porubské pivnici Frisco, 31. ledna roku 2008. To ještě netušil, že se celá básnická seance toho odpoledne rozroste v něco, čeho se on sám stane nedílnou součástí.


Plyn z dolu Žofie
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 01.04.2011)

Zhodnocení plynu z dolu Žofie v kogenerační jednotce. Žofie

Posláním o. z. ODRA je zabezpečování postupného utlumování provozní činnosti na uzavřených černouhelných dolech ostravské a petřvaldské důlní pánve. Přes ukončení těžby uhlí a uzavření dolů zde pokračuje proces vývinu důlního plynu, které mohou být pro okolí nebezpečné. Důlní plyn obsahuje metan, který silně absorbuje infračervené záření a patří mezi významné skleníkové plyny, zvyšující teplotu zemské atmosféry. V místech s větším výskytem důlního plynu se musí provádět jeho řízené čerpání, které se využívá jako energetický zdroj, nebo se plyn vypouští volně do atmosféry.

Zemský povrch absorbuje viditelné záření ze Slunce a vyzařuje mnoho energie jako infračervené záření skrze atmosféru zpět do vesmíru. Některé plyny v atmosféře, zejména vodní pára, oxid uhličitý (CO2), metan (CH4), absorbují toto infračervené záření a vyzařují ho zpět ve všech směrech včetně k povrchu Země. Tento takzvaný „skleníkový efekt“ udržuje atmosféru a zemský povrch mnohem teplejší, než kdyby plyny pohlcující infračervené záření nebyly v atmosféře přítomny.


Skupina AWT je partnerem Landek Parku
(administrator, Informace, 12.03.2011)

Pod bájným kopcem má vyrůst kulturní, vzdělávací a expoziční centrum na základech unikátního dědictví průmyslových památek.

Mezinárodní dopravní a logistická skupina Advanced World Transport (AWT) se stala jedním z partnerů ostravského areálu Landek Park, který je známý především svou expozicí Hornického muzea. Kulturní a vzdělávací využití areálu podpořila částkou 100 tisíc Kč. V rozsáhlém areálu mohou návštěvníci vidět mimo jiné historické vagony OKD, Doprava (dnes Advanced World Transport) a exponáty těžké techniky OKD Rekultivace (dnes AWT Rekultivace).

Landek Park je od roku 2010 součástí ambiciózního projektu Dolní oblast VÍTKOVICE. Generální ředitel společnosti Vítkovice Holding Jan Světlík si prostřednictvím tohoto projektu klade za cíl vybudovat kulturní, vzdělávací a expoziční centrum na základech unikátního dědictví průmyslových památek.


Přátelské setkání s 1.místopřesedou Senátu ČR
(Ing. Petr Rojíček, Informace, 20.02.2011)

Přátelské setkání s 1.místopřesedou Senátu ČR Přemyslem Sobotkou a zástupci Sdružení hornických a hutnických spolků České republiky.

Sobotka

Sdružení hornických a hutnických spolků má oficiálně za sebou teprve dva roky činnosti(zaregistrováno v červenci 2009)hlavním cílem je podpora a obnovování hornických a hutnických tradic a zvyků a spolupráce s městy a obcemi při organizování „Setkání hornických měst a obcí“ a navazování spolupráce se zahraničními příbuznými spolky. Obšírně jsem popsal v č.2 ZPRAVODAJE průběh 14.setkání ve Stříbře.Tam se organizátorům poprvé podařilo zajistit záštitu druhého nejvyššího státního činitele v té době předsedu Senátu ČR Přemysla Sobotku. Ten do Stříbra nejenže přijel,ale zúčastnil se slavnostní valné hromady SHHS ČR,mající netradiční průběh a následujícího slavnostního zahájení Setkání….. a nakonec vzal na sebe břímě slavnostního otevření štoly Prokop,kterou v doprovodu členů z různých spolků profáral a dobře se cítě, zdržel se v kolektivu emeritních horníků do pozdních večerních hodin.

Proto jsme asi nebyli moc překvapení, když na SHHM došlo jeho pozvání na přátelské setkání se zástupci SHHS se svým perkmistrem Mir.Šťastným, tentokrát již ve funkci 1.místopředsedy Senátu ČR. Setkání se uskutečnilo ve Frýdlanském salonku Valdštejnského paláce dne 2.února 2011. Zkrátka Přemysl Sobotka dodržel slovo,které tehdy dal ve zřejmé snaze oplatit zdařilou návštěvu Stříbra a své snaze nadále pokračovat v neformálním setkávání se zástupci hornických spolků z celé České republiky. Jak později tak nějak ve zkratce řekl „ jsem fascinován vaší činností ,vašimi stejnokroji ,písněmi a způsobem jakým se snažíte o udržování tradic a zachování hornických památek„.


Propad komína v Horním Slavkově
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 12.02.2011)
Propad

V roce 2010 o. z. SUL Příbram, oddělení správy ložisek, břemen a geologie, likvidovalo propad komína P9 –126/128 v lokalitě Zdař Bůh.


BUDOU MÍT POVÍDKY PETRA SCHREIBRA POKRAČOVÁNÍ?
(Ing. Petr Rojíček, Informace, 08.02.2011)

Z pozůstalosti Ing. Petra Schreibra, CSc., který 16. července 2010 zemřel, se náš Klub chystá se svolením pozůstalých vydat dodatek (či 2. díl) jeho oblíbené publikace Ze života inženýra na šachtách OKR „To my na Armádě…“ Jednu z povídek přinášíme na ukázku již nyní.

Stalinova cena

Těžní věž jámy Habsburk – Pokrok 1/1 zachráněna
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 15.01.2011)
Pokrok

O dění v areálu Pokrok (původní název Důl Habsburk) odštěpného závodu ODRA, kat. území Petřvald u Karviné jsme naše čtenáře již jednou informovali ve spojitosti s ukončením akce v rámci revitalizace Moravskoslezského kraje „Příprava území po ukončené hornické činnosti DIAMO, státní podnik, odštěpný závod ODRA – areál Pokrok“ financované z prostředků Ministerstva financí České republiky. Předmětem plnění byly demoliční práce, spočívající ve snesení devíti objektů pozemního a průmyslového stavitelství, které vzhledem k ukončení těžby uhlí na dané lokalitě přestaly plnit svou funkci. Celá akce byla velmi náročná, neboL ve dvou objektech byly umístěny movité kulturní památky – těžní stroj s měničem z roku 1941 a turbokompresor z roku 1948, které bylo nutno před samotnou demolicí odborně demontovat a přemístit na nová stanoviště do strojovny a kompresorovny v areálu Národní kulturní památky Důl Hlubina v Ostravě.

Po ukončení akce v březnu 2010 zůstala v areálu Pokrok ve správě o. z. ODRA ještě těžní budova s těžní věží jámy Pokrok 1/1, která byla prohlášena dne 3. 4. 1997 za kulturní památku (dále KP).


První fotofárání v ČR
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 11.01.2011)

První fotofárání v ČR se uskutečnilo na Dole Žofie v Orlové.

Žofinka

Fotografové z celé republiky měli výjimečnou možnost sfárat do 700 m hloubky a vyzkoušet si focení v netradičním prostředí. Akci zorganizoval známý ostravský fotograf Boris Renner, jehož specializací je industriální fotografie. „O akci byl velký zájem, protože není běžné, aby se obyčejný člověk dostal do hlubinného dolu a ještě k tomu s foLákem, takže jak se informace mezi fotografy rozkřikla, během dvou týdnů jsem měl plný stav. Pro industriálního fotografa je to učiněný ráj, dostat se do takového prostředí, a všichni byli z této akce nadšení,“ řekl organizátor Boris Renner.

Čerpám z článku, publikovaném na www.ostravaci.cz. Zde je také víc jak 70 snímků z této akce od Borise Rennera (najdete je ve fotofárání), který nám poslal 9 fotografií ve větším rozlišení, abychom je mohli otisknout.


Demolice čistírny haldových vod na lagunách odštěpného závodu Odra
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 20.12.2010)

V rámci sanační akce "Nápravná opatření - laguny Ostramo" (NO-LO) probíhá v současné době na lagunách odštěpného závodu ODRA demolice bývalé čistírny haldových vod (ČHV). ČHV ČHV byla postavena a do provozu uvedena v roce 1994 a sloužila pro čištění haldových odpadních vod ze skládky odpadů před vypouštěním do městské kanalizace. Technologie ČHV byla kombinací fyzikálních, fyzikálně-chemických a biologických postupů. V průběhu své existence byla ČHV v období, kdy již nebylo možné vracet kaly z čištění vod zpět na skládku, doplněna o kalovou koncovku, představovanou chemickou úpravou a stabilizací kalů včetně odvodnění na kalolisu.

Vzhledem ke skutečnosti, že samotná ČHV byla postavena na zavezené části laguny R0, která bude v rámci NO-LO sanována technologií termické desorpce, musela být budova ČHV včetně zásobních nádrží a nádrže biologického stupně odstraněna. ČHV sloužila svému účelu celých 16 let až do letošního května, kdy byl její provoz ukončen. Následovalo čištění technologie a demontáž části zařízení dále využitelného v rámci s. p. DIAMO, zbylé kovové části byly likvidovány ve formě šrotu. Ze strany s. p. DIAMO byla ČHV předána k demolici firmě AQUATEST dne 30. 7. 2010. Po výběru zhotovitele vlastní demolice byla tato zahájena předáním pracoviště dne 20. 9. 2010 s tím, že bude dokončena do konce listopadu 2010. Jak práce postoupily, je patrné z uvedených fotografií.


Hornická hospoda je dobrý nápad
(administrator, Informace, 26.11.2010)

Jak zvolit správné jméno pro hospodu? Odborník radí volit tradiční jména. Třeba ta hornická.

Hajcman

V Ostravě jsou stovky hospod a restaurací. Některé se snaží zaujmout tím, co nabízejí, jiné zase jménem. Ale jaké jméno je pro hospodu to pravé? Sedmička oslovila odborníka z Vysoké školy báňské-Technické univerzity. „Jméno má velký vliv, teď jde jenom o to, jestli kladný nebo záporný,“ říká Michal Vaněk, který učí na Institutu ekonomiky a systému řízení a přednáší management a marketing.

Názvy ostravských podniků lze podle něj rozdělit do několika skupin. Jasné jsou takové jako U Dlouhých či U Dvořáčků, kde člověk hned ví, s kým má tu čest a komu hospoda či restaurace patří. Pak mohou přijít i takové, kde si člověk nemůže být jistý ničím. Třeba Pták v hrsti nebo U Modré nudle. „Pod názvy jako například U zabitého vola si lze představit ledacos. Je samozřejmě otázka, jak moc může být název recesní. S takovými jmény bych byl opatrný,“ míní Vaněk.

Vzpomínky na podzemí

14.SETKÁNÍ HORNICKÝCH MĚST A OBCÍ
(Ing. Petr Rojíček, Informace, 18.11.2010)

ve dnech 10. až 12. září 2010 v královském horním městě Stříbře

Stříbro

Historie setkání hornických měst a obcí ČR započala v roce 1996, když zástupci spolků Cechu příbramských horníků, „Prokop“ a Klubu přátel Hornického muzea v Ostravě se dohodli na ideové platformě setkávání.V roce 1997 se pak konalo první setkání v královském horním městě Příbrami.Bylo neopakovatelné a dalo inspiraci do budoucna. Po dlouhých letech byl zase i kromě jiných akcí realizován pověstný hornický průvod. Rok od roku stoupala laťka úrovně pro další následovníky : v Krásně,ve Zlatých Horách , v Ostravě Petřkovicích,ve Stříbře,v Plané a Drmolu, v Sokolově,v Rudolfově,v Ostravě-Radvanicích a Bartovicích,V Příbrami , v Horním Slavkově, v Mostě, v Jihlavě a až po dosud poslední 14.,konané ve Stříbře.Uběhlo od prvního setkání 14.let,změnily se podmínky i společenská atmosféra,podstatně se rozšířila spolková činnost, navazovala se mnohá přátelství a prohlubovaly vzájemné spolupráce a to i se zahraničím zejména Slovenskem.Hornická setkávání mají za sebou již průvodní „dětské nemoci a tak po velmi zdařilém setkání v minulém roce konané v Jihlavě jsme se těšili na „ setkání 2010“ ve Stříbře.

K důstojné atmosféře oslav přispěla i naše delegace členů Klubu přátel Hornického muzea v Ostravě,která díky nadačnímu příspěvku Nadace Landek a příspěvku Statutarního města Ostrava zaplnila celý autobus a reprezentovala hornické tradice nejen Ostravy,ale i Karviné , Havířova a Petřvaldu ,neboť zájezdu se zúčastnili naší členové z těchto místních poboček Klubu.Za ostravský region se zúčastnily také delegace městského obvodu Radvanice,Petřvald,Stonava ,Horní Sucha,Karvina a Nadace Landek Ostrava .Celkem se dle organizátorů zúčastnilo setkání 64 měst a obcí reprezentovaných 77 delegacemi měst,obcí a spolků ( oficiálně registrovaných členů delegací bylo 510 a velké množství těch,kteří se u organizátorů neregistrovali).Nejvzdálenější delegace byly až z Košic a Spiše.


ZMĚNA MAJITELE HORNICKÉHO MUZEA OKD
(administrator, Informace, 06.11.2010)

V červnu tohoto roku došlo ke změně majitele Hornického muzea OKD včetně celého Landek Parku. Vlastníkem se stala akciová společnost Vítkovice Holding, kterou vlastní Ing. Jan Světlík, nejvýznamnější regionální patriot a podporovatel záchrany technických památek a také umění.

Landek Park s hornickým muzeem, jak je nově areál nazýván, se stal na základě smluvního vztahu součástí zájmového sdružení právnických osob Dolní oblast VÍTKOVICE. Spojením vznikl naprosto unikátní industriální park, který má perspektivu stát se jedním z nejvýznamnějších nejen v Evropě. Prezentace toku uhlí-koks-železo nebude mít na takové úrovni a v takové kvalitě obdobu nikde na světě. V celé oblasti jsou plánovány projekty, na jejichž přípravě a realizaci pracují špičkoví odborníci. V blízké budoucnosti budete o těchto záměrech informováni na klubových besedách předsedou Klubu nebo zástupci Dolní oblasti VÍTKOVICE.


V lázních lidé slavili Den horníků
(Redakce Horník, Informace, 03.10.2010)
K.Studánka

Muže ve slavnostních hornických krojích člověk v lázních jen tak nepotká. V sobotu 25. září se však Karlova Studánka slavnostně oděnými horníky jen hemžila. A nebylo to jenom díky hornické kapele Dolu Darkov řízené Jaroslavem Šindelem, která oslavy zahajovala průvodem společně s mažoretkami Dixi působícími pod křídly stejné šachty. V uniformách přijeli také lidé z našeho revíru, Českého báňského úřadu, VŠBTU... Proč?


Teplo z důlní vody na o. z. ODRA v Ostravě
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 25.09.2010)
čerpadlo

Donedávna ještě úvahy, dnes již realita. Takto začínal článek v jednom jarním čísle roku 2006. Dnes musím dodat, že tato realita koncem letošního roku bude platná již 5 let. Totiž, bezmála již pět let je využíván termický potenciál důlní vody čerpané na vodní jámě Jeremenko v Ostravě – Vítkovicích.


Setkání hornických měst a obcí ČR
(Ing. Jaroslav Minka, Informace, 21.09.2010)

14. setkání hornických měst a obcí ČR ve Stříbře, ve dnech 10. až 12. Září 2010.

Stříbro

Na 14. Setkání se sjelo do Stříbra, královského horního města, 850 kamarádů ze všech koutů České republiky a také ze Slovenska, Maďarska, a Německa.

Stříbro

Pořadatelem je vždy město a organizační část přebírá Spolek horníků a hutníků s podporou celostátního Sdružení hornických a hutnických spolků a garanty se stává kraj a sponzoři, kteří se při tomto setkání zviditelní. Celostátní Sdružení hornických a hutnických spolků je při všech prezentacích společně s panem starostou nebo primátorem města. V současnosti je to za Sdružení Ing. Miroslav Šťastný a za příslušné město Stříbro starosta Mgr. Miroslav Nenutil.

Klub přátel hornického muzea, který má v současnosti přes 400 členů, uspořádal zájezd pro své členy do královského města Stříbra na 14. setkání hornických měst. Z Karviné, Havířova, Petřvaldu, Ostravy vyjelo 10. září 2010 36 kamarádů a kamarádek Klubu přátel hornického muzea abychom reprezentovali svá města a OKD. Společně s námi se setkání zúčastnili kamarádi z Nadace Landek a z měst a obcí: Ostravy, Havířova, Karviné, Horní Suché, Petřvaldu.


Demontáž sirény systému jednotného varování a vyrozumění obyvatelstva – areál Barbora
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 13.09.2010)
Barbora

V areálu bývalého dolu Barbora (Austria) v Karviné – Dolech, který je od roku 2004 ve správě státního podniku DIAMO odštěpného závodu ODRA, byla na budově hlavní těžní jámy umístěna siréna jednotného varování a vyrozumění obyvatelstva integrovaného záchranného systému. Z důvodu přípravy likvidace objektu, na kterém byla umístěna technologie k uvedené siréně (objekt č. 22 – Strojovna sever) byl osloven Hasičský záchranný sbor MSK – územní odbor Karviná s žádostí o vyčlenění sirény ze systému jednotného varování a vyrozumění obyvatelstva a následné demontáže této sirény a jejího příslušenství. Hasičský záchranný sbor MSK pojal demontáž sirény jako námětové cvičení. Dne 29. 7. 2010 ve 13 hod. se do areálu Barbora dostavila lezecká skupina Hasičského záchranného sboru. Po obhlídce okolního terénu se lezci vydali vyzbrojeni lezeckou technikou po schodech na věž, kde si připravili „lanovku“ pro spuštění sirény (tato váží cca 100 kg). Horní část „lanovky“ byla ukotvena na věži, na spodní ukotvení byl použit hasičský vůz. Poté byla siréna bezpečně transportována dolů.


Ministr životního prostředí Mgr. Pavel Drobil na "Lagunách Ostramo"
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 24.08.2010)
Laguny

Na svou první návštěvu Moravskoslezského kraje přijel dne 29. července 2010 v nové funkci ministra životního prostředí Mgr. Pavel Drobil.

Představitelům vedení města a Moravskoslezského kraje předložil návrhy, jak zlepšit ovzduší v tomto regionu s tím, že v rámci mimořádné výzvy MŽP budou pro tyto účely vyčleněny z fondu EU – Operačního programu životní prostředí 4 miliardy korun.

Odpoledne pak během své návštěvy zavítal pan ministr Drobil na laguny Ostramo. Za s. p. DIAMO jej společně přivítali RNDr. Kamila Trojáčková, náměstkyně ředitele s. p. pro ekologii a sanační práce, a Ing. Josef Havelka, ředitel odštěpného závodu ODRA v Ostravě.


HORNICTVÍ A NÁMĚTOVÁ FILATELIE
(Miloš Zárybnický, Informace, 20.08.2010)

SLÁVA KRUŠNOHORSKÉHO HORNICTVÍ
A DĚJINY MIKULOVA

28. -29. srpna 2010
na obecním úřadě v Mikulově od soboty do neděle s výstavou

Hlavní program v sobotu. Tradiční přednáškové dopoledne, zahájení v 10hod. na výstavě s promítáním a přednáškami průběžně včetně neděle. Úvodní vstupy: k hornictví na známkách Radoslav Kolář, k česko-slezské těžbě stříbra PhDr. Miloš Zárybnický, dále k místnímu stříbrnému dolu, ke krušnohorské železnici i dalším obecnějším i regionálním tématům.

Poledne 28. srpna je věnováno prohlídce obnovené vstupní části (ústí s portálem) důlního díla mikulovského stříbrného dolu s výkladem specialistů. Od pátku do neděle je od speleologů možnost bezplatného přespání (vlastní spacáky !!) , ostatní tel. inf. na tel. 721 886 082 nebo 722 606 495 Do Mikulova je spojení vlakem z Mostu.

| 0-50 | 50-100 | 100-150 | 150-200 | 200-250 | 250-271 |

Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
Čtenář

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      
Novinky
15.03.2015: Uhlí ve světě 2013
7,823 miliardy – tolik tun uhlí bylo na světě vytěženo.
3,561 miliardy – tolik tun vytěžil největší světový uhelný producent – Čína.
183 milionů – tolik tun hnědého uhlí vytěžil největší producent hnědého uhlí – Německo.

12.03.2015: Polské hornictví loni ve ztrátě
Polský černouhelný sektor vygeneroval v roce 2014 čistou ztrátu 1,5 mld. zlotých (10 mld. korun) proti ztrátě 300 milionů (2 mld. korun) v roce 2013. Roční objem těžby se meziročně snížil o 5 procent na 72,5 milionu tun. Pokles byl zapříčiněný především nižší těžbou (o 6,5 %) energetického uhlí, jehož ceny se snížily, není po něm poptávka, dováží se levně ze zámoří nebo z Ruska a na skládkách těžařů i energetiků ho zůstává několik milionů tun.
Prodeje uhlí se meziročně snížily o 9 procent na 70,3 milionu tun. Nadále pokračoval pokles cen, které se v případě většiny provozů pohybují pod výrobními náklady. V případě energetického uhlí ceny meziročně spadly o 5 procent, u koksovatelného dokonce o téměř 12 procent.
Na konci roku 2014 činily neprodané zásoby těžařů 8,2 milionu tun, dalších více než 8 milionů tun leželo na skládkách energetických fi rem. Dovozy uhlí do Polska loni činily 10,3 milionu tun, což je obdobná úroveň jako v roce předchozím.

08.03.2015: Dohoda v JSW
Největší evropský producent koksovatelného uhlí, společnost JSW, uzavřel po několika měsících napětí, které vyvrcholilo desetidenní stávkou, dohodu s odborovými organizacemi. V letech 2015 a 2016 by měla firma ušetřit na personálních nákladech 515 milionů zlotých (3,5 miliardy korun). Podle dohody bude vyplacení poloviny ročních bonusů pro zaměstnance v letech 2015–2017 záviset na finanční situaci ve firmě. Roční bonusy pro zaměstnance v kancelářích budou v letech 2015 a 2016 pozastaveny.
Obě strany se shodly na tom, že k zavedení pravidelného pětidenního pracovního týdne se vrátí později v letošním roce. Do té doby budou horníci pracovat i v sobotu, aby nahradili výpadek, který vznikl stávkou. Ta stála společnost kvůli zastavení produkce více než 3 miliardy korun a dostala ji na hranu finančního kolapsu. Řada odběratelů navíc deklarovala, že se bude kvůli nestabilitě v JSW poohlížet po dodávkách z jiných zdrojů – například z Ruska, ČR nebo zámoří.
Základní platy v JSW zůstanou v letošním roce na stejné úrovni jako loni.

26.02.2015: Ukrajinské uhlí do Íránu?
Proruští separatisté na východě Ukrajiny chtějí využít nerostného bohatství Donbasu pro financování svých aktivit. Oznámili záměr exportovat černé uhlí z místních dolů (řada z nich byla zničena nebo zatopena, někteří horníci se účastní bojů na obou stranách konfliktu a produkce běží pouze v některých z nich) na sever Afriky, na Blízký východ nebo do Íránu. Podle ministryně hospodářství povstalecké vlády Jevgenije Samochinové jsou Íránci vystaveni stejně jako proruští separatisté embargu (kvůli kontroverznímu jadernému programu), které jim komplikuje rozvoj.
Podle aktivistů jsou hutě a elektrárny v Íránu nebo severní Africe technologicky připraveny pro využití ukrajinského uhlí, protože řada z nich vznikla ještě za sovětské éry. Uhlí by se mohlo vyvážet přes ruský přístav Taganrog na východě Azovského moře, který je vzdálený zhruba 50 kilometrů od ukrajinského území ovládaného separatisty. První jednání o možných dodávkách s možnými partnery z Íránu již údajně proběhla.

21.02.2015: Vývoz uhlí z USA klesá
Černouhelné společnosti v USA trápí nízké ceny a slabá poptávka po surovině nejen doma, ale i v zahraničí. Vývoz černého energetického uhlí se meziročně v roce 2014 snížil o třetinu na 31 milionů tun, přitom ještě v roce 2012 představoval více než 50 milionů tun (číslo nezahrnuje vývoz lignitu).
Těžba levného břidlicového plynu začala vytlačovat z domácího trhu uhlí a těžaři hledali nové příležitosti především v Evropě, Číně a Indii, kde dokázali surovinu prodávat za vyšší cenu než na vnitřním trhu. Poptávka v těchto oblastech ale postupně klesla a černouhelné společnosti v USA byly nuceny pozastavit těžbu ve stovkách svých nerentabilních provozů.
Nejvíce energetického uhlí bylo z USA v roce 2014 dovezeno do Nizozemí, přesto i zde došlo s 5,7 miliony tun k meziročnímu poklesu o čtvrtinu. Koksovatelného uhlí bylo z USA v roce 2014 exportováno 57 milionů tun.
Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 20.03.2015 do 27.03.2015

Sekce ČLÁNKY
26.03.2015Na sedmdesátku se necítí
23.03.2015Ostuda na taňcovačce


Vítězslav Hettenberger

Český rozhlas Ostrava v relaci
"Život na dlani"

(Pro přehrání klikni)

Martin Jemelka: Na kolonii tak se jmenuje publikace o historii jednoho z největších dělnických sídlišť u nás, hornické kolonii Šalomoun v Ostravě.
Jsem rád, že
Jsem rád,že existuje takovýto klub na ostravsku,neboť naše děti již téměř neví,že na ostravsku se ještě (pro naši generaci)nedávno těžilo uhlí. A vůbec mne překvapily Vaše stránky a nejvíc haviř Slivka ,který byl Panem "bavičem"spolu s Frantu Mydlem,pro mě nejlepším na světě. Jsem oborem stolař,ale pocházím z havířské rodiny. Děd začal na Šalamuně a jak ju zavřeli,pokračoval na Hlubině,kde našel robotu aji muj tata,ze začatku jako důlní elektrikář a potem jako povrchový. Vyšlo mu to tak akorát do důchodu,když Hlubina přestala těžit. Tak přeju Vašemu klubu budoucnost a budu rád,když budu moci nějak přispět k jeho rozvoji. tak zatím Zdař Bůh. Staňa
Kforum
08.07. vzpomínka na mého ...
DOBRÝ VEČER JMENUJI SE CHLÁDEK LUBOMÍR A CHTĚL JSEM JEN ŘÍCT,ŽE MŮJ ... »

26.08. Důl Hlubina
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli někdo neví o stránkách, kde di ... »

16.05. Důl Hlubina
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli by mi někdo zde zaregstrovaný mohl ... »

07.05. Naučná stezka kole ...
Originál vložil J.Minka

Trasu, kterou členové klubu vybudo ... »


07.05. Naučná stezka kole ...
Trasu, kterou členové klubu vybudovali díky grantu Nadace OKD a podpoře d ... »

01.12. Důlní neštěstí
Pokud chcete získat k tomuto tématu podrobnější informace, vložte pros ... »


<

Používáme redakční systém phpRS | Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv šíření obsahu stránek je bez písemného svolení redakce a KPHM zakázáno | © 2007 KPHM

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server