Zajímavá autobiografická kniha z Hlučínska

Read Time:2 Minute, 8 Second
Zajímavá autobiografická kniha z Hlučínska

Pod Landekem

   Vydavatelství REPRONIS v Ostravě vydalo v roce 2014 za finanční podpory Nadace Landek v Ostravě pozoruhodnou autobiografickou knihu s názvem “Život pod Landekem”, jejíž autorem je František Žebrák (*1926) z Ostravy-Koblova. Autor je bývalý pracovník Chemických závodů Dukla, Dolu Vítězný únor (pozdější Důl Odra) v Ostravě a pak v Muzeu města Ostravy (poznámka: vykonával funkci přípraváře exponátů pro tehdy založené Hornické muzeum na Dole Eduard Urx v Ostravě-Petřkovicích). Svoje pracovní působení uzavřel v archívu stavebního úřadu Obvodu Slezská Ostrava. Kniha byla připravená k blížícímu se jubileu 90. narozenin autora.

   K tomu se dodává, že hornická obec Koblov se nachází na Hlučínsku a leží na východních svazích památného vrchu Landeku. Obec byla v r. 1976 připojena k Ostravě a začleněna do městského obvodu Slezská Ostrava. Ves byla jako součást hlučínského území postižena změnami státoprávních poměrů, zejména v období po Mnichovu, kdy byla zabrána a stala se součásti nacistického Německa.

Příběh dramatických cest, popisované autorem, lze časové rozdělit na čtyři životní etapy.

První část příběhu tvoří etapa od autora zrození v r. 1926 do zabrání Hlučínska nacistickým Německém po Mnichovském diktátu v r. 1938.

V druhé části příběhu se autor zabývá prožitky po odvedení v 17 letech do německé armády (Wehrmachtu) s nasazením na válečné východní frontě proti Rudé armádě, pak na západní frontě proti armádě americké, končící americkým a ruským zajetím Tato část je napsána s využitím podrobného válečného deníku autora.

Třetí část příběhu je věnována peripetiím autora po propuštění z vojenského zajetí domů v r. 1945 (propuštěn byl jako zajatec s československou státní příslušností). Po návratu musel vykonat v Československé armádě presenční vojenskou službu, která navázala na službu ve vojenských báňských oddílech (pozdější Pomocné technické prapory) na pracích v podzemí karvinských dolů.
Čtvrtá, závěrečná část příběhu, je věnována působení po návratu z vojenské služby do občanského a pracovního života. Působil na výše uvedených pracovištích.

Publikace je vyhotovena v lepené vazbě ve formátu B5 (176 x 250 mm), má 146 stran s přílohami, zahrnující seznam padlých občanů z Koblova ve válce a fotodokumentací z archívu autora. Jde o první knižní vydání pod ISBN 978-80-7329-4705-2. Navazuje na předchozí autorovu knihu "Koblov a hrad Landek z pohledu staletí" z r. 2007, vydané pod ISBN 978-80-7329-173-0.

Kniha je cenným dokumentačním příspěvkem pro paměť našeho národa na život lidí pod Landekem, spojený s příběhem autorova lidského osudu, který ale není ojedinělý, neboť je podobný osudům mnoha dalších lidí na Hlučínsku. Jde o to, aby tato doba nebyla zapomenuta.

Ing. Jaroslav Klát.

 

About Post Author

admin

Administrator
Share Button
0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

2 thoughts on “Zajímavá autobiografická kniha z Hlučínska

  1. Wo kann ich dieses seltene Buch noch beziehen. Meine Mutter wurde 1916 in Koblov geboren und 1945 nach München vertrieben.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *