Horníci prošli po Karlově mostě

Horníci prošli po Karlově mostě

Středeční den svaté Barbory, patronky horníků, si do Prahy přijeli připomenout zástupci desítek havířských spolků z Česka a Slovenska. Asi dvě stovky horníků v krojích s prapory a za doprovodu kapely prošly od Mariánského náměstí po Karlově mostu ke Šternberskému paláci na Malostranském náměstí, kde jejich část přijali zástupci parlamentu.

Průvod, kterého se zúčastnili členové zhruba třicítky hornických spolků, odstartovala a ukončila čestná salva. Před začátkem obdržel každý účastník šerpu, kromě praporů jednotlivých spolků byli horníci vybaveni buď kahanem nebo vycházkovou holí – švancarou, která je jedním ze symbolů havířského stavu.

Na Karlově mostě se průvod zastavil, aby zapálil svíčku a položil věnec u sochy sv. Barbory. Ta je kromě horníků také ochránkyní dělostřelců, hasičů a dalších rizikových povolání. V čele pochodu jeli dva městští strážníci na koních a do pochodu hrála kapela. Kvůli akci musela být krátce omezena tramvajová a automobilová doprava u Karlova mostu a na Malostranském náměstí, zdržení však netrvalo déle než několik minut.

Na Malostranském náměstí si členové průvodu zazpívali hornické písně a poté je přivítal poslanec Josef Hájek (ANO), který v minulosti pracoval jako horník v Ostravsko-karvinských dolech. „Myslím, že jsme Pražákům ukázali, že hornictví bylo, je a bude součástí naší republiky,”uvedl s nadsázkou. „Doufám, že tato akce nebude poslední a že se stane tradicí,” dodal.

Po finální salvě se část horníků vydala do dvorany Šternberského paláce, kde je přivítal mimo jiné předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Původně měl k horníkům promluvit předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), musel však odletět na pohřeb bývalého amerického prezidenta George Bushe staršího.

Video: Hornická paráda

0 0

Napsat komentář

HORNICKÝ ZPRAVODAJ KPHMO, z. s.

Na webu našeho klubu najdete v elektronické verzi Hornické Zpravodaje. 📧👷✍️ https://www.hornicky-klub.info/ke-stazeni-zpravodaj/zpravodaj-2020/   Jsou zde všechny 4 čísla za rok 2020. Můžete se na ně...

Vážení členové Klubu

  Jelikož je zapotřebí zaplatit členské příspěvky  posílám číslo účtu 1644381309/0800. Nechci přidělávat práci Majce proto tuto nabídku berte jako krajní možnost. Napište prosím do...