Průvodce hornickými památkami ukazuje také lokality v revíru OKD

Cvičnou štolu OKD ve Staříči zařadili do prvního tištěného průvodce montánní historií v tuzemsku jeho autoři, pražští geologové Roman Živor a Jaromír Zelenka. Kniha s názvem Hornické památky České republiky se věnuje dále šachtám Paskov, Staříč, Frenštát, Žofie, Pokrok (Fučík), František, Barbora, Gabriela…

Staříčská štola, jedna z památek v bedekru.

„Nechybí ani samotná Ostrava, její odkaz na hornické památky zabírá v publikaci nejvíce místa,“ uvedli tvůrci bedekru. Ti všechny lokality objížděli jako turisté a informace proto zpracovávali právě z pohledu řadových návštěvníků.

„Na hornictví se dnes pohlíží jako na destruktivní a devastující činnost, ale je na něm toho také spoustu pozitivního, na co se dá dívat, co se dá obdivovat. Chtěli jsme proto ukázat, co nám přineslo pěkného, co může člověk dneska stále vidět,“ vysvětlovali Živor se Zelenkou s tím, že knížka má být příspěvkem k zážitkové turistice.

One thought on “Průvodce hornickými památkami ukazuje také lokality v revíru OKD

  1. Pro upřesnění, o čem publikace „Hornické památky České republiky“ (nakladatelství Academia, 660 stran, 832 fotografií) pojednává, připojuji její anotaci:
    Publikace podává přehled o hornických památkách České republiky. Hornictví se zasloužilo nejen o rozvoj mnoha regionů, ale stalo se také zdrojem bohatství celé země a bylo hybatelem technického pokroku. Publikace je zaměřena především na památky hlubinného hornictví. Čtenáři se dozvědí o turisticky zpřístupněných dolech, štolách, hornických muzeích a skanzenech, muzeích s dílčími hornickými expozicemi a dalších hornických památkách. Popisovány jsou i naučné stezky, vedoucí pozoruhodnými místy se stopami bývalé hornické činnosti. První část publikace obsahuje stručné pojednání o dějinách českého hornictví. Ve druhé, hlavní části je podán přehled hornických památek po jednotlivých krajích. Uveden je jejich podrobný popis, historie a geologická charakteristika. Významnou součástí knihy je množství fotografií jednotlivých lokalit, včetně těch, jež odrážejí jedinečnou atmosféru důlních prostor. V závěru publikace je zařazen výkladový slovníček hornických termínů a pojmů. Kniha je určena široké veřejnosti, zejména pak příznivcům zážitkové a montánní turistiky, dále všem zájemcům o hornictví, geologii, historii a památky vůbec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *