Uhelné Karvinsko se změní k nepoznání

Moravskoslezský kraj chce do roku 2030 výrazně proměnit území mezi Karvinou, Havířovem a Orlovou na Karvinsku ovlivněné těžbou uhlí. Vzniknout by tam mohly turistické atrakce, ale i zázemí pro podnikatelské aktivity.

Novinářům to řekli zástupci kraje a dalších institucí, které se na projektu POHO 2030 (Koncepce rozvoje pohornické krajiny Karvinska do roku 2030) podílejí.

Koncepce vychází z nějakých vzorů, které jsme viděli zejména v Německu či Nizozemí. Chceme krajinu uchopit koncepčně. Chceme začít zatraktivněním a zpřístupněním území a během několika let plánujeme vstup soukromých investic. Primárně chceme tu krajinu vrátit lidem, sekundárně jí dát nový ekonomický potenciál,” uvedl vedoucí rozvojových projektů Lukáš Adámek z krajské společnost Moravskoslezské Investice a Development, která koncepci připravovala.

První projekty na přeměnu území by mohly začít už v roce 2020. Počítá se například s vybudováním sítě cyklostezek nebo zatraktivněním okolí u vodní plochy Karvinské moře. „Například v okolí šikmého kostela vznikne návštěvnické centrum. Uděláme architektonickou soutěž na veřejný prostor, kde bychom chtěli pořádat nějaké první akce. Chtěli bychom tady udělat i průnik cyklostezek, které rovněž plánujeme,” uvedl Adámek. V lokalitě by mohla vzniknou třeba i pěší stezka, která bude kopírovat trasu energovodu, kterým vede teplá voda do měst.

Zatím tato lokalita působí opravdu neutěšeně a najít pro ni smysluplné využití vnímám jako velkou výzvu pro kraj. Tato oblast má velký potenciál, je ideální pro zavádění pokrokových technologií a inovací,” uvedl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Kraj předpokládá, že peníze na další rozvoj území by mohl získat například z Evropské unie, ale také prostřednictvím vládního programu Re:Start, který je určený na revitalizaci regionů postižených těžbou uhlí. Podle náměstka hejtmana Jana Krkošky (ANO) má kraj šanci získat peníze z evropského programu Life. „Tento program, který by mohl do našeho regionu přinést deset milionů euro, by měl sloužit k tomu, abychom nastartovali jednotlivé projekty, třeba Karvinské moře, které by se mohlo revitalizovat. Bude to sloužit i na projektovou přípravu celého toho území,” doplnil Krkoška. Kraj předpokládá i zapojení soukromých investorů.

Článek převzatý z webu: iUHLI.cz

Share Button

Nejnovější příspěvky

Pomník mrtvým horníkům bude mít tvar slzy

Vzhledem k očekávanému množství účastníků z řad pozvaných hostů i veřejnosti bude během akce průjezd Stonavou uzavřen. Foto: wikipedia.org Marcin Konsek

Firma OKD a obec Stonava na Karvinsku uctí 20. prosince památku 13 horníků, kteří před rokem zahynuli při výbuchu metanu v podzemí Dolu ČSM-Sever. Během pietního aktu v centru obce posvětí ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz žulový monument ve tvaru slzy od sochaře Martina Kuchaře.

Na akci se očekává velká účast. Kromě pozůstalých rodinných příslušníků, zástupců firmy a obce se jí zúčastní zástupci státní správy, záchranáři i horníci. „Očekáváme proslov premiérů České republiky a Polska,” uvedl mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Celý příspěvek

Share Button
  1. Nové uhelné elektrárny staví 60 zemí světa Napsat komentář
  2. Provoz čistírny lagunových vod v systému environmentálního managementu Napsat komentář
  3. ČEZ: Dovážet elektřinu nebude odkud Napsat komentář
  4. Most postaví památník horníkům Napsat komentář
  5. Stovky lidí si přišly prohlédnout areál státního podniku v Ostravě Napsat komentář
  6. Ing. Miroslav Šmíd Napsat komentář
  7. Zásadní modernizace těžního stroje na vtažné jámě na ČSA Napsat komentář
  8. 9. květen: Demolice budov a likvidace první těžní věže Napsat komentář
  9. ČEZ: V případě blackoutu umožní elektrárna Dlouhé stráně black start Napsat komentář