Uhelné Karvinsko se změní k nepoznání

Moravskoslezský kraj chce do roku 2030 výrazně proměnit území mezi Karvinou, Havířovem a Orlovou na Karvinsku ovlivněné těžbou uhlí. Vzniknout by tam mohly turistické atrakce, ale i zázemí pro podnikatelské aktivity.

Novinářům to řekli zástupci kraje a dalších institucí, které se na projektu POHO 2030 (Koncepce rozvoje pohornické krajiny Karvinska do roku 2030) podílejí.

Koncepce vychází z nějakých vzorů, které jsme viděli zejména v Německu či Nizozemí. Chceme krajinu uchopit koncepčně. Chceme začít zatraktivněním a zpřístupněním území a během několika let plánujeme vstup soukromých investic. Primárně chceme tu krajinu vrátit lidem, sekundárně jí dát nový ekonomický potenciál,” uvedl vedoucí rozvojových projektů Lukáš Adámek z krajské společnost Moravskoslezské Investice a Development, která koncepci připravovala.

První projekty na přeměnu území by mohly začít už v roce 2020. Počítá se například s vybudováním sítě cyklostezek nebo zatraktivněním okolí u vodní plochy Karvinské moře. „Například v okolí šikmého kostela vznikne návštěvnické centrum. Uděláme architektonickou soutěž na veřejný prostor, kde bychom chtěli pořádat nějaké první akce. Chtěli bychom tady udělat i průnik cyklostezek, které rovněž plánujeme,” uvedl Adámek. V lokalitě by mohla vzniknou třeba i pěší stezka, která bude kopírovat trasu energovodu, kterým vede teplá voda do měst.

Zatím tato lokalita působí opravdu neutěšeně a najít pro ni smysluplné využití vnímám jako velkou výzvu pro kraj. Tato oblast má velký potenciál, je ideální pro zavádění pokrokových technologií a inovací,” uvedl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Kraj předpokládá, že peníze na další rozvoj území by mohl získat například z Evropské unie, ale také prostřednictvím vládního programu Re:Start, který je určený na revitalizaci regionů postižených těžbou uhlí. Podle náměstka hejtmana Jana Krkošky (ANO) má kraj šanci získat peníze z evropského programu Life. „Tento program, který by mohl do našeho regionu přinést deset milionů euro, by měl sloužit k tomu, abychom nastartovali jednotlivé projekty, třeba Karvinské moře, které by se mohlo revitalizovat. Bude to sloužit i na projektovou přípravu celého toho území,” doplnil Krkoška. Kraj předpokládá i zapojení soukromých investorů.

Článek převzatý z webu: iUHLI.cz

Share Button

Nejnovější příspěvky

Betonit, zpomalovač hoření a dusík, s tím bojují záchranáři proti záparu

Galerie

Galerie obsahuje celkem 2 obrázky.

STONAVA – Chlapi z HBZS Ostrava i ZBZS Dolu ČSM pracují v oblasti nového porubu 402 303 na stonavské šachtě, lokalitě Jih, ve zkušebním provozu se Zpěněným důlním inhibitorem SIG 1. Zařízení vyráběné v nedalekém polském městě Wodzisław Śląski je … Celý příspěvek

Share Button
  1. V práci fáračky a ve volnu uniforma, chlapi z OKD u krojovaných horníků Napsat komentář
  2. HORNÍK – Číslo 15/05 Napsat komentář
  3. V rámci sanace areálu Aglomerace, kterou provádí i společnost AWT Rekultivace, byl odstřelen komín Strakáč Napsat komentář
  4. STÁTNÍ PODNIK DIAMO POMOHL ZVLÁDNOUT ÚTLUM TĚŽBY NA OSTRAVSKU A NASTARTOVAT JEHO DALŠÍ ROZVOJ Napsat komentář
  5. Reklama Napsat komentář
  6. Metanu se týká i poučení BOZP Napsat komentář