Kdo vrátí Ostravě jejích sto roků?

Pro některé lidi je to dost dobrý důvod, aby horníky vnitřně pohrdali – ať pro ty, co loď kapitalismu s nákladem civilizace chválí, protože se vezou na její palubě či v horních patrech, nebo pro ty, co ji nenávidí, protože podle nich byla porušením přirozeného řádu a nikdy neměla vyplout.

Na druhé straně bývali také horníci, vzorní a pečliví manželé a otcové, kteří se za nedělních odpolední procházeli se svou rodinou v parku.

Život se mění, dřina zůstává. Už ji ovšem nikdo nestaví na piedestal slávy. Spíš to vypadá, že se blíží konec. Černá hvězda Ostravy dohasíná, těžba uhlí se přestává vyplácet, konec industriální epochy je neodvratný. Nepomohla ani nová privatizace dolů, kdysi se stejnou slávou znárodněných. Nebo možná na chvíli pomohla, ale patrně někomu jinému než horníkům. Dost by o tom mohl mluvit třeba takový Zdeněk Bakala, který na OKD a na bytech, které podniku patřily, vydělal miliardy. Jeho odpovědnost za osud horníků se přitom rovná nule.

Těžba se časem propadne do minulosti. A možná nakonec není čeho litovat. Ale co bude s horníky? Čím se bude živit ten „dav černých mužů hore tam pod ostravskou plání“, který je zvyklý mluvit „drsným tónem“? Myslelo se na to, že se hornická epocha jednoho dne uzavře? Že černý kámen přestane tvarovat lidské osudy? Ponecháme každého jeho osudu? Bude stačit, když stát zajistí odškodné v podobě tříletého vyplácení renty?

Civilizace nevznikla díky umnému přelévání financí z jednoho konta na druhé, ale díky práci různých tváří a podob. Civilizace není malinový keř, který vyrostl sám v lese, z něhož můžeme jen tak mimochodem trhat plody, jak se nám zamane. Civilizace je obilné pole, na němž před námi – většinou nedobrovolně – dřely celé generace a zalévaly je svým potem a svou krví. Kdo chce jíst chléb z toho pole, měl by převzít svůj díl odpovědnosti.

Eva Hájková

17.05.2016 08:00

.

Share Button

Nejnovější příspěvky

Pomník mrtvým horníkům bude mít tvar slzy

Vzhledem k očekávanému množství účastníků z řad pozvaných hostů i veřejnosti bude během akce průjezd Stonavou uzavřen. Foto: wikipedia.org Marcin Konsek

Firma OKD a obec Stonava na Karvinsku uctí 20. prosince památku 13 horníků, kteří před rokem zahynuli při výbuchu metanu v podzemí Dolu ČSM-Sever. Během pietního aktu v centru obce posvětí ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz žulový monument ve tvaru slzy od sochaře Martina Kuchaře.

Na akci se očekává velká účast. Kromě pozůstalých rodinných příslušníků, zástupců firmy a obce se jí zúčastní zástupci státní správy, záchranáři i horníci. „Očekáváme proslov premiérů České republiky a Polska,” uvedl mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Celý příspěvek

Share Button
  1. Nové uhelné elektrárny staví 60 zemí světa Napsat komentář
  2. Provoz čistírny lagunových vod v systému environmentálního managementu Napsat komentář
  3. ČEZ: Dovážet elektřinu nebude odkud Napsat komentář
  4. Most postaví památník horníkům Napsat komentář
  5. Stovky lidí si přišly prohlédnout areál státního podniku v Ostravě Napsat komentář
  6. Ing. Miroslav Šmíd Napsat komentář
  7. Zásadní modernizace těžního stroje na vtažné jámě na ČSA Napsat komentář
  8. 9. květen: Demolice budov a likvidace první těžní věže Napsat komentář
  9. ČEZ: V případě blackoutu umožní elektrárna Dlouhé stráně black start Napsat komentář