Berlínský blackout vyděsil Němce

Nedávný výpadek elektrické energie v Berlíně, který nechal bez proudu 2000 firem a 30 tisíc domácností v Berlíně po dobu 30 hodin, vzbudil pochybnosti o stabilitě tamní sítě a spolehlivosti dodávek elektřiny.

Ukázalo se, že realita není právě uspokojivá. Spolkové ministerstvo vnitra připustilo, že žádný národní plán pro nepředpokládané situace v tomto ohledu neexistuje. Blackout způsobila švýcarská firma pracující na silničním mostě, která nedostatečně zmapovala podloží a poškodila kabel s napětím 110 tisíc voltů, uvedl server Euro.cz.

Po výpadku byly německé úřady vystaveny nejen rozčilení dotčených firem a domácností, ale také zvýšenému zájmu médií. Berlínská veřejnoprávní stanice RBB se obrátila na ministerstvo vnitra s dotazem, co by následovalo v případě, že by podobný výpadek postihl celou zemi. Úřad k uklidnění vášní právě nepřispěl: „Celostátní nouzový plán pro řešení takové události jako takový neexistuje.“

Ministerstvo uvedlo, že ochrana před katastrofami podobného rázu je v kompetenci 16 zemských vlád, což ale znamená, že existuje 16 různých postupů pro případ nouze, uvedl web Deutsche Welle. Přitom úřad, který má v kompetenci civilní ochranu a pomoc v případě katastrof, je zřízen a jmenuje se Bundesamt für Bevölkerungsschutz und Katastrophenhilfe (BBK). Jeho úkolem je právě koordinace nouzových plánů a dodávek v takových případech.

„V posledních několika letech vzrostla v Německu pravděpodobnost menších výpadků s dobou kratší než 3 minuty. Částečně k tomu přispívá nárůst závislosti Německa na obnovitelných zdrojích  energie.“

Podle vyjádření samotného BBK jde o téma, kterým se zabývá jedno z jeho oddělení. Spolehlivé zásobování Spolkové republiky elektrickým proudem tedy hlídá jedno z oddělení jedné agentury jednoho ministerstva. Ve Spojených státech tutéž roli plní Ministerstvo vnitřní bezpečnosti s rozpočtem 40 miliard dolarů. „BBK může jen dávat odborná doporučení,“ říká Hans-Walter Borries z asociace kritické infrastruktury BSKI. „Vydávají dobré směrnice, ale reálnou výkonnou moc mají jednotlivé spolkové země a jejich vlády,“ dodává.

Německo postrádá odpovídající logistické plány a plány dodávek v případě výpadku velkého rozsahu, především co se týče dodávek do nemocnic, pečovatelských domů a pohotovostních služeb, dodává Borries. Případ blackoutu v Berlíně jeho slova potvrdil. Nemocnice v Berlíně bez záložních zdrojů stěhovaly pacienty z jednotek intenzivní péče z jedné do druhé.

Vzhledem k tomu, že Německo je v současné době uprostřed transformace své energetiky, je nutnost pohotovostního plánu mnohem naléhavější. “Potřebujeme zajistit bezpečnost dodávek, rozšíření sítí a větší skladovací kapacitu,” řekl Borries.  “Denní poptávka po elektřině je v Německu mezi 60-70 gigawatty. Když náhle chybí 5 gigawattů, ať už z důvodu příliš drahé ceny na mezinárodním trhu, hackerského útok na elektrárnu nebo extrémní povětrnostní situace, má to vliv na celou síť,” dodal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *