Ropa ukázala, proč je klimatická dohoda utopií

Read Time:3 Minute, 24 Second
Ropa ukázala, proč je klimatická dohoda utopií
Pokud nebude proti změnám klimatu bojovat opravdu celý svět, je takový boj předem odsouzen k nezdaru

Krach jednání členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), na němž se nepodařilo přesvědčit Rusko, aby přistoupilo na koordinované snížení těžby suroviny, a okamžitý start obchodní války, který poslal cenu ropy strmě dolů, znovu ukázal, že celosvětová dohoda o snížení emisí je momentálně utopií.

Evropská komise se snaží všemi silami protlačit klimatický zákon a nutit členské země k dalšímu dramatickému snižování emisí CO2. To bude stát obrovské peníze z rozpočtu unie, členských států a samozřejmě především Evropanů a evropských firem. Dopad na globální klima však bude velmi diskutabilní. Kritici zelené dohody dokonce říkají, že pokud vůbec nějaký, tak marginální.

Klimatická hysterie nás ohrožuje Větrníky mají smysl na pětině území

Co říkají čísla dnes. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) vydala zprávu za rok 2019. Z ní je patrné, že globální emise oxidu uhličitého neklesly, i když Spojené státy americké snížily svoji produkci C02 o tři procenta a země EU dokonce o procent pět. USA a EU podle zprávy IEA snížily své emise dohromady o 300 milionů tun. Zajímavou informací přitom nepochybně je, že emise v energetickém sektoru ve vyspělých zemích sestoupily zpět na úrovně z konce 80. let, kdy byla spotřeba elektřiny zhruba o třetinu nižší než v současnosti.

Jenže ostatní země naopak přidaly téměř 400 milionů tun navíc. Tahounem ve vypouštění emisí je zejména Asie v čele s Čínou a Indií. Výstavbu nových uhelných elektráren ale hlásí i Japonsko, obří uhelné projekty se spouštějí v Pákistánu, a „našlápnuto“ má rovněž řada afrických zemí.

Pokud nové vedení Evropské komise v čele s Ursulou von der Leyenovou tvrdí, že zbytek světa bude v tažení proti změnám klimatu evropského příkladu následovat, tak si nejenom lže do kapsy, ale především lže nám všem.

Krach jednání o snížení cen ropy jasně ukázal, že hlavní roli hrají ve zbytku světa jednoznačně peníze a snaha o vliv a získání nových trhů. Je tomu tak v případě ropy a bude tomu tak i v otázce emisí. Zelená politika je totiž zatím stále extrémně drahá. Vyšší ceny energií pak logicky zdražují vše ostatní. Lidem život, firmám výrobu či služby. A proto Asie, Afrika, ale třeba i Rusko na ekologickou notu nehraje.

Ano, Evropa a severní Amerika jsou dnes vyspělé regiony s vysokou životní úrovní i proto, že vypustily v minulých desetiletích do vzduchu spousty všelijakých škodlivin. Je nepochybně správné, že jsou právě tyto regiony tahounem v ekologičtějším přístupu. Měla by se ale velmi pečlivě zvážit cesta, jakou se půjde, i tempo, jakým se po ní bude pádit.

Asi by totiž nedávalo žádný smysl, aby výsledkem bylo jen poškození evropských a amerických ekonomik, přičemž z hlediska klimatu by k žádnému zlepšení nedošlo. A ono k němu skutečně nedojde. Stačí k tomu matematika pro žáky základní školy. Ekologičtí aktivisté u nás nelegálně blokují uhelné elektrárny a vyzývají k jejich okamžitému odstavení. Jde přitom o elektrárny o celkovém výkonu jen kolem 11 gigawatt (GW), ze kterých se ale vyrábí téměř polovina tuzemské elektřiny a většina tepla.

Po celém světě je ale aktuálně plánováno, nebo ve výstavbě nových 579 GW instalovaného výkonu uhelných elektráren. To bude znamenat navýšení stávajícího výkonu (2 026 GW) o 29 %. Jen sama Čína, největší světový spotřebitel uhlí, staví či plánuje nové uhelné elektrárny o výkonu 226 GW. Následována je Indií s 92 GW a Tureckem s 34 GW. Nové uhelné elektrárny se plánují nebo jsou aktuálně ve výstavbě v 60 zemích po celém světě.

Klimatičtí aktivisté v čele s Gretou Thunbergovou vyzývají k okamžité akci. Tvrdí, že je nutné panikařit. To skutečně nutné je, ale z jiného důvodu. Pokud totiž neodmítneme plány Ursuly von der Leyenové a spol., dorazíme k útesu, spadneme z něj dolů a v lepším případě si pouze rozbijeme ústa. A co myslíte? Bude nás zbytek světa litovat a podá pomocnou ruku? Nebo se od srdce zasměje a využije oslabení soupeře k vlastnímu prospěchu?

Převzato z webu: iUHLI.cz

About Post Author

admin

Administrator
Share Button
0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *