Experti: Uhlí nahradí jen jádro

Experti: Uhlí nahradí jen jádro

Nad otázkou Čím nahradit uhlí se zamýšleli účastníci diskusního setkání, které uspořádal Institut pro veřejnou diskusi (IVD) ve spolupráci s týdeníkem Ekonom a Hospodářskými novinami. Shodli se, že jedinou alternativou je jádro. Bez nových jaderných zdrojů může Česko přijít o svou energetickou nezávislost.

Bez nových jaderných zdrojů může Česko přijít o svou energetickou nezávislost. Foto: FB JE Dukovany

„Když řekneme, že uhlí nechceme, je třeba také říci, co chceme a jak budeme fungovat dále. Provozovatelé budou muset uvažovat, jestli se jim investice do takzvaně špinavých zdrojů s nejistým výhledem vývoje do budoucnosti vůbec vyplatí,” uvedl ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek.

 

Koncepčním řešením podle něj může pro Česko a další vnitrozemské státy být kombinace jádra a obnovitelných zdrojů energie, s přechodným využitím zemního plynu. Představitel společnosti ČEZ také dodal, že požadavek na snižování emisí oxidu uhličitého povede k růstu spotřeby elektřiny. V roce 2050 to bude zhruba o polovinu, a to i při dosahování energetických úspor.

Ředitel odboru jaderné energetiky Ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Ehler uvedl, že jednoznačnou prioritou této vlády je stavba nového jaderného bloku v Dukovanech. Volba jádra je podle něj cestou ke splnění požadavků na “oduhelnění” energetiky a také otázkou energetické bezpečnosti.

Článek převzatý z webu: iUHLI.cz

 

0 0

HORNICKÝ ZPRAVODAJ KPHMO, z. s.

Na webu našeho klubu najdete v elektronické verzi Hornické Zpravodaje. 📧👷✍️ https://www.hornicky-klub.info/ke-stazeni-zpravodaj/zpravodaj-2020/   Jsou zde všechny 4 čísla za rok 2020. Můžete se na ně...

Vážení členové Klubu

  Jelikož je zapotřebí zaplatit členské příspěvky  posílám číslo účtu 1644381309/0800. Nechci přidělávat práci Majce proto tuto nabídku berte jako krajní možnost. Napište prosím do...