Kdyby se podruhé kvůli covidu zavřely šachty, myslím si, že bychom je už neotevřeli. Náklady jsou obrovské, uvedl v rozhovoru pro MF Dnes předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková, která se chystá na to, že v březnu příštího roku ukončí činnost Dolu Darkov a Dolu ČSA.

„Předpokládám, že splníme usnesení, které vláda schválila, tedy že k 1. lednu převedeme na státní podnik Diamo (má provádět útlum těžby v uhelných dolech – pozn. red.) lokality, které se již dnes utlumují, a k 1. březnu, poté, co tam ukončíme těžbu, i šachty Darkov a ČSA,“ řekla Staňková, podle níž je ukončení těžby na obou zmíněných šachtách pro OKD nejlepším rozhodnutím.
„Nějaké uhlí na Darkově a ČSA v hloubce ještě je, ale to bychom museli investovat miliardy korun, abychom se k němu dostali. Ty nyní OKD nemá. A i kdybychom je na účtech měli, bylo by nehospodárné peníze takto použít,“ vysvětlila Staňková.
O osudu Dolu ČSM se teprve bude rozhodovat. Podle Staňkové rozhodnou ceny černého uhlí zřejmě v říjnu roku 2020 a to, jak se budou dále vyvíjet. Firma se ale podle své předsedkyně představenstva musí velmi rychle rozhodnout, jaké uhlí, kde a kde chce těžit, aby na to byla připravena.
„Cenově nejvýhodnější je pro nás to koksovatelné. Musíme mít dostatek kvalifikovaných lidí a mít je k dispozici včas. Nejde je jen tak vzít a poslat do dolu. Nemůžeme si v budoucnu říct: „Tak už je rok 2022 a právě jsme se rozhodli, že budeme těžit dál, protože situace se zlepšila.“ Důl musí žít. A v případě pozdního rozhodnutí by v podstatě těžba fakticky stála po dobu příprav, museli bychom nově nabírat kolektivy, a to vše by znamenalo jen další náklady navíc,“ vysvětlila Staňková, podle níž s útlumem těžby postupuje i centralizace firmy a snižování nákladů.
Šéfka OKD se vyjádřila i otlaku na prodloužení těžby ze strany hutí a tepláren. Argumentem je například udržení zaměstnanosti. „To je hezké, že těm firmám jde o zaměstnance, ale jakmile s nimi jednáme o cenách, tak se mluví tvrdě a žádné výhody pro nás nemají. Tvrdě, neříkám neférově. Nikdy nepadlo, že budou podporovat OKD lepšími cenami. Naše existence jim přitom pomáhá při vyjednávání o cenách, aby je nemohl vydírat zahraniční dovozce. Až OKD nebude existovat, možná pochopí, jak jim to pomáhalo,“ uvedla Staňková.
Útlum OKD bude muset podle ní hradit stát. To je i důvod, proč se budou šachty převádět na státní podnik Diamo. „Rapidní pokles cen uhlí a další okolnosti nám bohužel neumožňují, abychom útlum provedli sami. Na druhou stranu jsme už do něj investovali spoustu peněz. Jak „stará“ OKD, tak nová firma, která vznikla po insolvenci. Jde o stamiliony, miliardy korun,“ vysvětlila Staňková.
V reorganizačním plánu z roku 2017 se psalo o 8,6 miliardy korun potřebných pro provedení útlumu, v letošní zprávě pro vládu už jde o 13,6 miliardy. Staňková nárůst nákladů vysvětluje rychlostí útlumu. „Čím rychleji se utlumuje, tím je to dražší. Navíc se do nákladů nově započítaly věci, se kterými jsme nepočítali. Diamo kalkuluje ještě s čerpáním vod nebo s likvidací povrchových staveb. A to jde do miliard korun,“ uvedla.
Bezprostřední budoucnost OKD je podle Staňkové nejistá i kvůli pandemii. „Před námi je spousta neznámých. A to odhlížím od možného ekonomického propadu a dalšího pádu cen. Když se podíváte, co se děje v Česku s covidem, tak nikdo nemůže předvídat, co bude. My jsme nyní sice, díky testování, možná nejbezpečnějším zaměstnavatelem v zemi, ale co bude v budoucnosti, nikdo neví. Pokud by se to zhoršilo, zvláště když čteme, že imunita není napořád, tak se může opakovat i situace se zavřením šachet. Osobně si myslím, že bychom v takovém případě už podruhé neotevřeli. Náklady na udržení šachet v zajišťovacím režimu bez těžby jsou obrovské,“ vysvětlila Staňková