Finančník a majitel energetické skupiny Sev.en Pavel Tykač vidí budoucnost svého podnikání hlavně v zahraničí, a to v Austrálii a USA. V Česku projevil zájem o vydavatelství Mafra, ale jednání jsou prý teprve na začátku. Tykač to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas.

„Do loňského roku jsme se snažili všechen obchod realizovat z Česka, protože odtud pocházíme, a když to jde, tak jsme se snažili většinu obchodů a i zisků realizovat spíš tady. Samozřejmě že když se zdanění změnilo na téměř 80 procent, tak to velký smysl nedává,“ řekl Tykač s tím, že společnost Sev.en Commodities z jeho skupiny dříve dělala a danila z Prahy i obchody, které se tuzemska netýkaly. Šlo například o nákupy a prodeje tankerů s plynem LNG v zahraničí.
„Zisky, které vytváříme v Česku, budeme dál zdaňovat v Česku. Ale u naší skupiny už skoro 90 procent zisků pochází ze zahraničí. A tyhle peníze tam budou také zdaňovány. Jde o Lichtenštejnsko, Austrálii či USA nebo další země, kde sídlí naše firmy,“ dodal Tykač.
Celkem letos podle jeho odhadů firma v tuzemsku zaplatí na daních včetně té mimořádné mezi 5 až 10 miliardami korun. Za dalších 30 miliard korun si pak musí nakoupit povolenky na emise CO2, což je také příjem státu.
Tykač plánuje v zahraničí do budoucna další investice. V posledních třech letech koupil doly, elektrárny či výrobce hnojiv ve zmíněných Spojených státech amerických a v Austrálii.
Uhelné elektrárny bude v tuzemsku podle Tykače možné vypnout, až za ně bude náhrada. „Myslím si, že se za posledních deset let ale pro tu náhradu neudělalo dočista nic. A reálně se nedělá ani teď. To, že se staví jedna nová jaderná elektrárna, která nahradí dosluhující bloky v Dukovanech, to mi nestačí,“ vysvětlil Tykač.
Podle svých slov je ale připraven elektrárny pálící uhlí vypnout ve chvíli, kdy politici řeknou, že už je nechtějí. „My si to jenom při znalostech všeho, co víme o síti a výrobě elektřiny, neumíme představit,“ upozornil.
Obnovitelné zdroje, jejichž podíl v energetickém mixu výrazně roste a vedle jaderných zdrojů je preferuje i vláda, za náhradu nepovažuje. „Ve chvíli, kdy má rok asi 8800 hodin a sluníčko svítí 1150 hodin v roce a vítr fouká asi 1400, tak jsou obnovitelné zdroje skvělý doplněk, ale ne základ energetické soustavy,“ uvedl Tykač.
Mimo energetiku uvažuje Pavel Tykač o koupi vydavatelství Mafra ze svěřenských fondů Andreje Babiše (ANO). O tom, že je vydavatelství na prodej, se spekuluje delší dobu. „Pokud jde o Mafru, zájem jsme projevili, ale ta jednání jsou na počátku,“ vysvětlil mliardář, který chce jednat také o navýšení svého podílu v bance Moneta.