Bývalé hornické město vzpomíná na své havíře

Moravskoslezská metropole si jistě nikoliv náhodou v září – kdy se slaví  Den horníků – připomíná skutečnost,  že dobývání černého uhlí i následný
průmyslový boom stojí za jejím rozvojem a přeměnou ve třetí největší město v Česku. Ve foyer Nové radnice pořádá až do konce tohoto měsíce výstavu
s názvem Hornická Ostrava.

Výstava na ostravské radnici.

„Jednadvacáté století posunulo naše město už někam jinam, ale je dobré na hornickou historii zavzpomínat,“ uvádí Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy. Právě jeho pracovníci prostřednictvím expozice mapují počátky hornictví, zakládání šachet i počátky dolování, jeho dopady na životní prostředí, zmiňují i důlní neštěstí, zabývají se dokonce hornickým sportem. „První dělnické tělocvičné jednoty vznikaly v posledních dvou letech 19. století. Nejslavnější kapitoly sportu v Ostravě však samozřejmě psali hokejisté Vítkovic a fotbalisté Baníku,“ líčí archiváři.

„Historii hornictví v našem městě můžeme datovat od prvního nálezu uhlí v roce 1763 až po uzavření poslední šachty v roce 1994. Toto období vedlo k velkému nárůstu obyvatel i rozvoji průmyslu, a proto je dobré mu věnovat pozornost. Ostrava tu nicméně byla před hornictvím a existuje i po hornictví,“ vzkazuje primátor Tomáš Macura.

Napsat komentář