Co vyřeší dnešní „zelený sjezd“?

Co vyřeší dnešní „zelený sjezd“?

Green Deal Summit 23 v jednom dni probere Green Deal a světlé zítřky, které nás s ním čekají. Svým vystoupením jej posvětí i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Akce má však zásadní chybu.

Přesvědčení budou na Green Deal Summitu (zde) přesvědčovat přesvědčené. A nepřipustí jediného názorového oponenta. Skóre je tedy od začátku jasné. Bude 28:0. Protože 28 řečníků bude Green Deal chválit, kritizovat jej nebude nikdo. Přitom o tom, že plán na státy EU, jež do roku 2050 neprodukují žádný oxid uhličitý, je minimálně kontroverzní, i když reálně stojí na pověstných hliněných nohách, už si občas troufnou napsat i velká média. Nejspíš proto bude osmadvacítka řečníků v průběhu osmi hodin chrlit své důvody, proč je tahle cesta jediná správná. Skutečnou odpověď na skutečné otázky však nenabídnou žádnou.

Za energetiky jsou na akci dva zástupci ČEZ. Jenže tato polostátní společnost, místo kvalifikované oponentury, funguje jako „odborná“ zástěrka. Protože laik logicky předpokládá, že v bezkonkurenčně největší české energetické společnosti jsou lidé, kteří energetice rozumí. V tom se laik nemýlí. Leč za tu společnost mluví lidé, kteří se drží politického zadání, nikoli faktů a limitů, daných fyzikálními zákony a možnostmi technologií (např. zde). Což se bude opakovat i dnes. Pokud se pletu, neprodleně se na našich stránkách za svoji chybu omluvím. Ale z letité praxe vystupování zástupců ČEZ ve věci Green Dealu, není reálné změnu obsahu očekávat.

Kdyby pořadatelé Green Deal Summitu chtěli hledat opravdová řešení, nebo alespoň poukázat na problémy téhle cesty, pozvali by mezi řečníky minimálně zástupce státní firmy ČEPS. Ta ve svých prognózách vychází pouze z oficiálních dat v rámci EU, a přesto opakovaně upozorňuje, že hrozba akutního nedostatku elektřiny je nejpozději po roce 2040 zcela reálná. Což značí jediné: současné unijní recepty a postupy nejsou funkční. A pokud by pořadatelé chtěli účastníkům předložit ještě reálnější pohled, pozvali by si i někoho z členů think-tanku Realistická energetika a ekologie. A také někoho z kritických motoristických novinářů. A někoho, kdo by shrnul veřejně publikovaná zjištění tajných služeb k tomuto tématu. Na závěr pak matematika, který by vysvětlil, že pokud je cílem systému nula oxidu uhličitého, nemůže do něj někdo stále přidávat 30 procent, jako to dělá Čína. I to, že úbytek 7-9 procent, což je příspěvek za celou EU, světovou bilanci emisí CO2 a děje v atmosféře nijak nezmění.

Jenže pak by výsledkem nebyla oslava Green Dealu. Takže tento summit je jen zelenou obdobou dřívějších partajních sjezdů, jež potvrzovaly neomylnost a vedoucí úlohu té či oné strany.

Přemysl Souček