Darkov a ČSA. Dva z posledních dolů na Karvinsku se připravují na ukončení těžby

Důl Darkov | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Poslední dny zbývají dvěma dolům na Karvinsku. Na konci února se zastaví těžba uhlí na dole ČSA a na dole Darkov. Podle plánu tak pokračuje postupný převod šachet ze společnosti OKD pod státní podnik Diamo. Už je ale jasné, že tradiční vytěžení posledního vozíku ovlivní protiepidemická opatření.

Když vyjíždí z podzemí poslední vozík, důl umírá. Tak to zatím naposledy v revíru OKD vnímali horníci na dole Lazy na Karvinsku v listopadu roku 2019. Byla to chvíle, kdy si i ti nejtvrdší schovávali oči.

Poslechněte si celou reportáž. Připravil Martin Knitl

Teď to ale bude všechno jinak. Poslední únorový týden vyjedou poslední vozíky dva – na dvou dolech. A budou u toho jenom přímí zaměstnanci, bez pamětníků. To se ještě nikdy nestalo.

„Momentálně přesouváme lidi z kanceláří do kanceláří, aby se tam všichni vlezli. Opouštíme kanceláře dolu Darkov, dolu ČSA,“ uvedl pro Český rozhlas Ostrava provozní ředitel OKD David Hájek.

Někteří horníci přejdou pod Diamo, velká část ale z práce odejde. Jak potvrdila personální ředitelka OKD Radka Naňáková, naštěstí přibývá firem, které lidem ze šachet nabízí práci. Je jich už více než stovka.

Doly Darkov a ČSA čeká dlouhá postupná likvidace, už ale v režii Diama. V provozu tak zůstane už poslední důl ČSM na dvou lokalitách sever a jih. Jestli na rok nebo více, o tom rozhodne třeba odbyt uhlí a jeho cena na trhu v dalších měsících.

Článek převzatý z webu: iROZHLAS