Egypt čekají pravidelné výpadky proudu

Egypt čekají pravidelné výpadky proudu

Egypt čekají do poloviny příštího týdne pravidelné výpadky proudu. Podle agentury Reuters to oznámila egyptská vláda, která se tak v současné vlně veder snaží snížit spotřebu plynu, z něhož se v zemi z velké části elektřina vyrábí. Teploty v Egyptě tento týden překročily 40 stupňů Celsia a výpadky proudu už zaznamenali obyvatelé několika čtvrtí v Káhiře.

Plánované přerušení dodávek úřady ohlásily poté, co kvůli zvýšené spotřebě v plynové síti klesl tlak. Foto:pixabay.com

Plánované přerušení dodávek úřady ohlásily poté, co kvůli zvýšené spotřebě podle premiéra Mustafy Madbúlího v plynové síti klesl tlak. „V současnosti se nacházíme v období dočasného vypínání zátěže, dokud se síť nevrátí k normálnímu tlaku,“ uvedl Madbúlí.

Egypt v uplynulém desetiletí výrazně navýšil produkci elektřiny a země disponuje přebytkem. Poptávka v létě nicméně výrazně stoupá v souvislosti s používáním klimatizace. Vláda se snaží snížit spotřebu zemního plynu od loňského roku za účelem navýšení exportu této suroviny.

Díky zásobám zemního plynu je Egypt od roku 2018 soběstačný a usiluje o to, aby se stal regionálním centrem jeho zkapalňování a zpětného vývozu.