Ekologičtí aktivisté opouštějí Uhelnou komisi

Ekologičtí aktivisté opouštějí Uhelnou komisi

Zástupci ekologických aktivistů odejdou z Uhelné komise.Uvedly to ekologické organizace Greenpeace, Hnutí Duha a Zelený kruh. Členy komise za ně jsou Jan Rovenský z Greenpeace a Jiří Koželouh z Hnutí Duha. Rovenský s Koželouhem jako jediní členové komise hlasovali proti stanovení termínu ukončení využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. Požadují dřívější útlum.

Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že se ekologické organizace bouří a “emotivně” odstupují kvůli tomu, že neuspěly v lobbingu. Foto: vlada.cz

Rozhodnutí Uhelné komise, které jsem samozřejmě nepodpořil, je mimo realitu. Ekonomický výhled uhlí ukazuje konec někdy kolem roku 2030. I společnost ČEPS pro Uhelnou komisi v oficiálních podkladech spočítala, že uhlí můžeme opustit do roku 2033,” řekl Koželouh. Doplnil, že on ani asociace ekologických organizací Zelený kruh, která ho do Uhelné komise vyslala, už nevidí důvod pro účast na jednáních komise.

Podle Rovenského ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO), který je zároveň jedním z předsedů komise, řídil komisi velmi autoritativně. „A já jsem ztratil víru v to, že tam vůbec máme šanci něco prosadit a že tam vůbec smysl má být ve chvíli, kdy odmítl hlasovat o našich procesních návrzích,” uvedl zástupce Greenpeace.

Podle Havlíčka se ekologické organizace bouří a “emotivně” odstupují kvůli tomu, že neuspěly v lobbingu. „Chodily tady stovky mailů všem členům Uhelné komise, demonstrovalo se všude možně,” řekl Havlíček České televizi. „Je to škoda a je to možná ukázka toho, že se neumí taky někdy prohrát. A já to neberu jako jejich prohru,” podotkl. Je přesvědčen o tom, že pokud by před rokem někdo ekologům řekl, že bude odhlasován rok 2038, přivítali by to.

Doporučený termín pro ukončení využívání uhlí v Česku po pátečním jednání komise oznámil Havlíček. Rok 2038 označil za kompromis. Z 19 členů komise podle něj hlasovalo 15 pro, dva byli proti a dva se zdrželi. Konečné slovo bude mít vláda.