Není elektřina

Není elektřina

V Texasu zamrzly větrníky, miliony lidí bez proudu

Silné mrazy způsobily dramatické energetické problémy americkému státu Texas. Kvůli zmrzlým větrným turbínám bylo omezeno zhruba 12 000 megawattů texaské větrné kapacity, což způsobilo výpadek elektřiny až 3,5 milionům lidí. Velkoobchodní cena elektřiny k okamžitému dodání do rozvodné sítě v Texasu vzrostla o více než 10 000 procent.

Velkoobchodní ceny v reálném čase k dodání do rozvodné sítě se vyšplhaly až na 11 000 dolarů (zhruba 233 000 Kč) za megawatt (MW). Ceny do rozvodné sítě, která dodává většinu elektřiny v Texasu, se běžně pohybují pod hranicí 100 dolarů (2110 Kč) za megawatt.

Texas je americkým lídrem ve výrobě elektřiny z větru a produkuje téměř třetinu celkové produkce Spojených států. Agentura Reuters uvedla, že výroba větru je v Texasu druhým největším zdrojem energie a v loňském roce představovala 23% státních dodávek energie, za zemním plynem, který představoval 45%.

Texas je neobvyklý v tom, že téměř celý stát je součástí jediné sítě, která postrádá rozsáhlou integraci s okolními státy. Tuto síť provozuje organizace s názvem ERCOT, rada pro elektrickou spolehlivost v Texasu, nezisková organizace kontrolovaná státem.

Švédům chybí elektřina, opozice chce návrat jádra

Švédská energetická strategie zemi tlačí k obnovitelným zdrojům, mezi něž jádro nepočítá. V prosinci byl odstaven další reaktor a severské zemi se nedostává dost elektřiny. Předsedkyně opozičních křesťanských demokratů Ebba Buschová proto žádá vybudování dvou nových jaderných reaktorů.

Za ideálních podmínek, tedy v teplejších obdobích roku, když příhodně fouká a svítí slunko, je Švédsko nejenže soběstačné, ale elektřinu dokonce exportuje. Potíž nastává, když je zima, bezvětří a šero. Nejde přitom jen o samotný nedostatek produkce, ale také potíže s přenosovou soustavou, přesněji distribucí elektřiny ze severu na jih země.

„Je to naprosto nezbytné, protože vidíme, že v budoucnu budeme potřebovat víc elektřiny, nikoliv méně,“ citoval Buschovou server Novinky.cz.

Vybudování nových jaderných reaktorů je podle šéfky opozičních křesťanských demokratů nezbytné. Švédsko totiž za současné situace, kdy kvůli mrazům roste spotřeba, muselo spustit naftovou elektrárnu Karlshamn. Kupuje navíc energii z německých a polských uhelných elektráren.

Švédská televize minulý týden přišla s nápadem, že by mohla veřejnost ulevit přetížené energetické soustavě menší spotřebou. Například tak, že přestane luxovat. Nápad ale vyvolal spíš posměch.