OZE v Německu nestíhají vyrábět ani v květnu

OZE v Německu nestíhají vyrábět ani v květnu

I podle řady českých politiků už není jiné cesty, než rychle odstavit uhlí (a pak plyn) a přejít na obnovitelné zdroje.  Jenže fakta stále ukazují, že to je model, který nemůže fungovat. Německo to jasně ukazuje.

OZE v Německu nestíhají vyrábět ani v květnu. Foto: pixabay.com

Čím víc se v EU stupňují požadavky na urychlení odchodu od fosilních paliv, tím méně se mluví o jejich skutečných možnostech. Velmi podrobný a také věrohodný přehled o nich přitom poskytuje známý web německé zelené společnosti Agora-energiewende, jež provozuje přehled Agorameter. Ten online zaznamenává množství elektřiny, které z jednotlivých typů zdrojů proudí do největší evropské sítě zásobující přes 82 milionů lidí a současně nejsilnější evropskou ekonomiku. Důležité v té souvislosti je, že Německo má již od roku 2019 v obnovitelných zdrojích vyšší instalovaný výkon, než ve zdrojích klasických.

To znamená, že kdyby vše bylo tak jednoduché, jak tvrdí zelená lobby, tak už by naši západní sousedé mohli mít jen „zelenou“ elektřinu. Samozřejmě za vhodných podmínek. Otázkou ovšem je, kdy ty vhodné podmínky letos nastanou. Situaci popisuje přiložený graf.

Fialová linka ukazuje spotřebu elektřiny, ostatní barvy ukazují, kolik jí dodaly jednotlivé typy OZE. Žlutá je fotovoltaika, světle modrá větrné elektrárny na pevnině, tmavě modrá větrné elektrárny v moři, nejsvětlejší modrá hydroelektrárny a zelená jsou zdroje na biomasu. Všechny uvedené zdroje pouze 10. května dokázaly vyrobit tolik elektřiny, že to téměř pokrylo spotřebu. Téměř. V jeden jediný den.

Více na webu: iUHLI.cz