Slovensko chce firmám dotovat energie

Slovensko hodlá v prvním čtvrtletí příštího roku proplácet firmám část nákladů na nákup zemního plynu a elektřiny, pokud ceny těchto energií přesáhnou stanovenou úroveň. Novinářům to řekl premiér Eduard Heger. Podmínkou poskytnutí dotací na energie je schválení návrhu státního rozpočtu na příští rok ve sněmovně, kde kabinet už ale nemá většinu.

Slovenský premiér Eduard Heger řekl, že podmínkou poskytnutí dotací na energie je schválení návrhu státního rozpočtu na příští rok ve sněmovně, kde kabinet už ale nemá většinu. Foto: wikipedia.org

Ministr financí Igor Matovič odhadl, že opatření při současných cenách energií přijde na půl miliardy eur (12,2 miliardy Kč).

Schéma pomoci počítá s tím, že stát bude podnikům kompenzovat 80 procent rozdílu mezi vyšší tržní cenou elektřiny a plynu a státem určenou výchozí cenou. Pro elektrickou energii je výchozí cena stanovena na 199 eur (4875 Kč) bez daně z přidané hodnoty za megawatthodinu (MWh) a u plynu na 99 eur (2425 Kč) za MWh.

Zvláštní program pomoci možná získají energeticky náročné podniky, protože ohlášený balík dotací stanoví maximální možný příspěvek pro jednu firmu. Na řadu slovenských podniků, které na rozdíl od domácností nemají regulované ceny energií, doléhá dřívější výrazné zdražení elektřiny a plynu na burzách.

Chceme, aby Slovensko zůstalo konkurenceschopné. V březnu přehodnotíme pomoc v závislosti na tom, jaká bude situace na trzích,“ řekl Heger.

Zaměstnavatelé oznámenou pomoc vítají. Upozornili ale, že program se s ohledem na své parametry bude vztahovat hlavně na malé a střední podniky. Navrhli zvláštní dotace pro energeticky náročné firmy; Heger řekl, že řešení pro tyto podniky bude individuální.

Návrh státního rozpočtu Slovenska na příští rok počítá s vyčleněním 3,5 miliardy eur (85,7 miliardy Kč) na kompenzace vysokých cen energií. Minulý týden parlament schválil změnu zákona o státním rozpočtu na tento rok, prostřednictvím které vláda vyčlenila 1,5 miliardy eur (36,7 miliardy Kč) na kompenzace dopadů vysoké inflace.

Další balík pomoci slovenské vlády by se měl vztahovat na domácnosti. Rodiny odebírají energie za regulované ceny, které se mění zpravidla jednou ročně. Naposledy se tak stalo na začátku letošního ledna. Zdražení energií na burzách z uplynulých měsíců tak domácnosti podle politiků na účtech za elektřinu nebo plyn zatím přímo nepocítily.

 

Napsat komentář