Uhlíkovou neutralitu firmy Apple zaplatí zákazníci

Uhlíkovou neutralitu firmy Apple zaplatí zákazníci

Americká firma Apple se chce do roku 2030 stát kompletně uhlíkově neutrální. Náklady ale přenáší na své zákazníky. A to nikoli férově tím, že by zdražila své produkty s odkazem na ekologii, ale způsoby, které vzbuzují kontroverze.

Například v případě nového telefonu iPhone 12 z balení oproti dřívějším zvyklostem zmizel jak nabíjecí adaptér, tak sluchátka. Apple argumentuje, že na světě jsou miliardy kusů tohoto příslušenství, a proto není důvod automaticky zákazníkům dodávat další. Uživatelé jednoduše použijí sluchátka a nabíječky, které již mají. Navíc díky tomu dle výpočtů Applu ze silnic zmizí 450 tisíc kamionů ročně. A to díky razantně menšímu balení telefonu. Má to ale hned dva háčky. Zaprvé v balení iPhonu 12 najdete kabel USB-C, který začal dodávat až s iPhony 11. Pokud lidé na nejnovější telefonu od Applu přicházejí ze starších přístrojů, musí si stejně koupit nový adaptér, napsal server E15.cz.

Apple novým iPhonům také sice odebral příslušenství, ale adekvátně je nezlevnil. Takže zákazníci za adaptér či sluchátka zaplatí více než u předchozí generace. Padají za to už i první pokuty. Například brazilský regulátor ochrany spotřebitele uvalil na Apple sankci ve výši dvou milionů dolarů.

Politika firmy proto právem vzbuzuje pochybnosti, zda jde skutečně o ochranu klimatu, nebo spíše o marketingový trik, jak na zákaznících ještě více vydělat, a ještě se u toho tvářit bohulibě.