Vlaky s uhlím dostanou přednost i v Česku

Vlaky s uhlím dostanou přednost i v Česku

Nejdřív vlaky s uhlím, pak teprve ty osobní. Ministerstvo dopravy chce aktivovat pravidlo, které české zákony umožňují skoro 30 let. Vlaky s uhlím nebo plynem by mohly mít na železnici přednost. K podobnému kroku už kvůli energetické krizi přistoupilo Německo.

Těžaři uhlí mají rekordní období. Vydolují o třetinu víc než loni. Problémem se ovšem stává doprava. Stává se, že vlaky naplněné uhlím stojí i 10 hodin. Problém bývají podle dopravců hlavně výluky. A mohlo by se také stát, že v zimním období nebudou mít elektrárny a teplárny uhlí, uvedla Česká televize.

Proto se Ministerstvo dopravy chystá aktivovat vyhlášku, která by dala vlakům se surovinami přednost. Vyhlášku, která umožňuje dát některým vlakům přednost, má Česko od roku 1995. Chyběl další prováděcí předpis.

Dokument ještě musí schválit vláda. Výjimky by měly dostávat vlaky v krizových situacích. „My zadáme toto upřednostnění konkrétního vlaku s konkrétním surovinou Správě železnic,“ vysvětlil postup mluvčí Ministerstva dopravy František Jemelka.

Napsat komentář