Úvod

Úvod

Zalistujeme-li do historie našeho podniku, tak zjistíme, že nejstarší zmínky jsou o Dole Šalamoun, který byl založen v roce 1844, kdy se také začalo s hloubením. Hloubení Dolu Hlubina začalo v roce 1852 a na Dole Louis ve Vítkovicích (dnešní Důl Maršál Jeremenko) v roce 1891. Uvedené doly byly majetkem Vítkovického horního a hutního těžařstva se sídlem ve Vítkovicích, v jehož čele představenstva byl Eugen Rothschild. Po osvobození naši vlasti Rudou armádou došlo 28. října 1945 ke znárodnění klíčového průmyslu a doly se staly majetkem všeho lidu.

Na dole Šalamouna byla přerušená těžba v létech 1931 až 1938. Pod správou Dolu Hlubina přešel tento důl v roce 1939. Pro zastaralé zařízení a pro potřeby měst Ostravy byla těžba na dole Šalamoun ukončena v lednu 1973, těžní věž odstřelena a prostory zasypány.

Dne 1. dubna 1958 bylo provedeno sloučení Dolu Hlubina a dolem Generál Jeremenko a tím byl zřízen podnik OKR – Důl Hlubina n.p. v Ostravě.

Za dlouholetou úspěšnou činnost a především za výsledky v páté pětiletce byl pracujícím Dolu Hlubina propůčen prezidentem republiky dne 1. května 1976 Řád práce.