Americké státy se postavily proti novým uhelným pravidlům

Americké státy se postavily proti novým uhelným pravidlům

Severní Dakota a Západní Virginie vedou skupinu 23 amerických států, které žádají federální soud, aby přezkoumal nové normy znečištění ovlivňující uhelný průmysl. Generální prokurátoři států podepsali petici, v níž žádají o přezkoumání předpisů, které vstoupily v platnost v úterý.

Tento předpis záměrně stanovuje nesplnitelné normy, aby zničil uhelný průmysl,“ uvedl v tiskové zprávě generální prokurátor Severní Dakoty Drew Wrigley, podle nějž Bidenova administrativa ignorovala omezení svých pravomocí stanovená Kongresem, napsal server yahoo.com.

Federální úřady nemohou z rozmaru rozhodnout o zničení celých průmyslových odvětví,“ řekl Wrigley.

Petice byla podána ve středu u amerického okresního odvolacího soudu ve Washingtonu, D.C., a žádá soud o přezkoumání předpisu Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA).

Petici podepsaly také tyto státy: Aljaška, Arkansas, Georgia, Idaho, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Oklahoma, Jižní Karolína, Jižní Dakota, Tennessee, Texas, Utah, Virginie a Wyoming.

Správce EPA Michael Regan při oznámení pravidel 25. dubna uvedl: „EPA snižuje znečištění a zároveň zajišťuje, aby energetické společnosti mohly provádět rozumné investice a nadále dodávat spolehlivou elektřinu pro všechny Američany.“

Vadí hlavně normy pro rtuť

Představitelé Severní Dakoty se zejména ohradili proti novým, přísnějším emisním normám pro rtuť. Dave Glatt, ředitel odboru kvality životního prostředí Severní Dakoty, uvedl, že norma pro rtuť nepřináší žádné měřitelné zdravotní výhody a je „rozsudkem smrti pro uhlí“.

Poptávka po elektřině prudce roste a program EPA bude mít vážný dopad na naši schopnost spoléhat se na elektřinu 24 hodin denně. Tato nařízení nařizují buď změnu paliva, nebo zavedení neověřené technologie, což ohrožuje stabilitu národních dodávek elektřiny a ohrožuje více než 12 000 pracovních míst v hnědouhelném průmyslu,“ uvedl prezident a generální ředitel Rady pro hnědouhelnou energetiku Jason Bohrer.

Rada pro hnědouhelnou energetiku uvádí, že uhelný průmysl v Severní Dakotě přispívá do ekonomiky státu částkou 5,75 miliardy dolarů a více než 100 miliony dolarů na státních a místních daních.

Kromě snížení obsahu rtuti nová pravidla také snižují množství znečišťujících látek, které mohou uhelné elektrárny vypouštět prostřednictvím odpadních vod, stanoví normy pro nakládání s uhelným popelem a limity pro emise uhlíku. Guvernér Doug Burgum a další představitelé státu si opakovaně stěžovali na zatěžující předpisy Bidenovy administrativy a Burgum dokonce požádal legislativní výbor, aby zajistil dostatečné finanční prostředky na právní bitvy státu s federální vládou.

0 0