Beneš chce zásadní připomínky k návrhu komise

Beneš chce zásadní připomínky k návrhu komise

Šéf ČEZ Daniel Beneš znovu zopakoval, že podmínky návrhu EK v rámci plynu jsou nerealistické, protože stále neexistují potřebné technologie. Beneš to řekl v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvedl, že potřebné technologie zatím nejsou k dispozici a nebudou ani v nejbližších letech. Foto: ČEZ

Za tím si stojím,“ řekl Beneš. Na to, aby se v plynových elektrárnách používaly nízkoemisní plyny, jsou potřeba tři věci. Podle něho patří mezi ně dostatečná výrobní kapacita na nízkoemisní plyn, v případě vodíku tedy dostatek elektrolyzérů, potřeba je také distribuční síť a zařízení, které umí spoluspalovat vodík.

Potřeba by podle Beneše bylo zařízení, které spoluspaluje 30 procent, v roce 2030 celkem 55 procent a v roce 2035 již 100 procent vodíku. „Takové zařízení komerčně ani není dostupné na trhu v této velikosti, bavím se o elektrárnách ve stovkách megawattů,“ řekl Beneš. EK podle něj věří, že technologie dostupné budou. „Já si myslím, že budou, ale nebudou v takto rychlém čase,“ řekl Beneš. Rychlost postupu spoluspalování vodíku je tak podle něj nerealistická.

U jádra jde podle něj především o nutnost notifikovat investice do současných jaderných zdrojů. „Myslím si, že u toho jádra je nejdůležitější ta povinnost notifikovat jakoukoliv investici na stávajících zdrojích, což výrazně omezuje šedesátiletý provoz dukovanských a temelínských současných bloků,“ řekl Beneš. Důležitý je podle něj také výhled, co bude po roce 2045, pokud například nebude k dispozici lepší technologie.

Česká republika by se podle Beneše měla zaměřit jen na extrémně důležité připomínky k návrhu Evropské komise (EK) k tzv. taxonomii, tedy systému podpory ekologických investic. Patří mezi ně například notifikace investic do současných jaderných zdrojů, protože je příliš krátká doba na to, aby Česko podávalo velké množství pozměňovacích návrhů. „Myslím si, že by bylo taktické si říct, které ty připomínky jsou pro nás opravdu extrémně důležité a na ty se soustředit. A nemyslet si, že prosadíme 50 pozměňovacích návrhů, ale soustředit se třeba na tři čtyři,“ řekl Beneš.

Evropská komise (EK) navrhuje za určitých podmínek dočasně zařadit jadernou energetiku a zemní plyn mezi tzv. zelené investice. Takzvanou taxonomii, systém podpory ekologických investic, odmítají odpůrci obou technologií – jaderných zdrojů i zemního plynu. Kvůli některým podmínkám však nabádají k opatrnosti i jejich stoupenci. Komise bude podněty k návrhu přijímat do 12. ledna, do konce měsíce ho chce schválit.

1 0