Blackout přijde. Otázkou je pouze kdy

Blackout přijde. Otázkou je pouze kdy

Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v pořadu Rozstřel na idnes.cz důrazně varovala před evropským blackoutem. Podle ní již není otázkou, zda přijde, ale pouze kdy.

„Co se týče blackoutu, není v současné Evropě otázkou zda, ale kdy. Zdrojová připravenost se začíná vytrácet,“ komentovala Drábová postupný přechod kontinentu na čisté zdroje energie. I kvůli tomu by podle ní mělo být na evropské úrovni uznáno jádro jako bezemisní zdroj energie.

„Bude to však veliký boj,“ uvedla. Zástupci dvou největších evropských ekonomik totiž mají na jadernou energii značně odlišné názory, zatímco Francie je jejím velkým zastáncem, Německo ji odmítá. U našeho západního souseda by měly jaderné reaktory napřesrok skončit.

Zopakovala svůj postoj, že jaderná energetika je cestou k naplnění přísných evropských klimatických cílů i pro Česko. Dodala, že v přechodném období do vzniku nových jaderných zdrojů v Česku by měl podle ní pomoct i plyn.  „Toto období by však nemělo být příliš dlouhé, protože pokud se započítají emise z celého životního cyklu plynu, tak to možná vychází ještě hůře než u uhlí,“ řekla.

 
1 0