Británie obnovila provoz uhelné elektrárny kvůli cenám plynu

Británie obnovila provoz uhelné elektrárny kvůli cenám plynu

Británie v srpnu obnovila provoz zastaralé uhelné elektrárny West Burton A. Informoval o tom server BBC News. Stalo se tak kvůli nízké výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů a vysokým cenám zemního plynu, který má v britském energetickém mixu významné postavení.

Síťový operátor National Grid ESO potvrdil, že vyzval francouzskou energetickou společnost EDF, aby její uhelná elektrárna West Burton A začala znovu dodávat elektřinu. Podle operátora uhlí v současnosti pokrývá zhruba tři procenta celkové spotřeby elektřiny v Británii.

Za obnovou dodávek elektřiny vyrobené z uhlí mohou podle operátora především vysoké ceny zemního plynu. Kvůli tomu je pro operátora výhodné zapojit do výroby i „špinavější“ uhelné elektrárny.

EDF chce definitivně vypnout svou uhelnou elektrárnu West Burton A, jež začala vyrábět elektřinu v 60. letech, v příštím roce. National Grid ESO pak plánuje, že přestane kupovat elektřinu vyrobenou z uhlí nejpozději v roce 2024. V britském energetickém mixu představovalo uhlí před pěti lety 25 procent vyrobené elektřiny, vloni to bylo pouze 1,6 procenta. Podle stanice BBC by však kvůli vysokým cenám zemního plynu mohlo využití uhlí ve výrobě elektřiny vzrůst.

Článek převzatý z webu: https://www.novinky.cz/

 
0 0