Británie otevře nový uhelný důl

Velká británie, Whiteheaven
Zastánci projektu tvrdí, že důl poblíž města Whitehaven vytvoří stovky pracovních míst v zaostalé oblasti. Navíc by pak podle nich odpadl klimaticky škodlivý dovoz koksovatelného uhlí. Foto: whitehaven.com.au

Britská vláda schválila výstavbu prvního nového uhelného dolu po 30 letech. Zelenou dal projektu v severozápadním anglickém regionu Cumbria ministr pro místní rozvoj Michael Gove. Z vytěženého uhlí se nebude vyrábět elektřina, ale koksovatelné uhlí pro výrobu oceli. Nejméně 80 procent by mělo jít na export.

Zastánci projektu tvrdí, že důl poblíž města Whitehaven vytvoří stovky pracovních míst v zaostalé oblasti. Navíc by pak podle nich odpadl klimaticky škodlivý dovoz koksovatelného uhlí.

Ekologové i někteří členové vládní Konzervativní strany tvrdí, že důl pohřbí klimatické cíle Británie. Tvrdí také, že celosvětová poptávka po koksovatelném uhlí klesá.

Podle televizní stanice Sky News britští výrobci oceli pochybují, že vytěžené koksovatelné uhlí bude mít správné složení. Předseda Světové konference o klimatu z roku 2021 Alok Sharma hovořil o „regresi“ jak pro britská opatření pro ochranu klimatu, tak pro mezinárodní reputaci země.

0 0