Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park

Výsledek pro salina rumunsko comBývalý solný důl Salina, který se nachází u města Turda v rumunské Transylvánii, byl přeměněn na hornické muzeum a zábavní park. Sůl se zde začala těžit již v dobách římské okupace a těžba skončila až v roce 1932.

[slide-anything id=’8600′]

Vrchol těžby zde byl během středověku, kdy toto území bylo pod nadvládou Maďarů. Důl měl kdysi tři úrovně a technicky se skládal ze tří různých částí: důl Terezie, důl Rudolf a důl Gizela. Pro veřejnost byl poprvé otevřen v roce 1992 a od té doby ho navštívily více než 2 miliony návštěvníků z celého světa. V letech 2008 až 2010 prošel rozsáhlou rekonstrukcí financovanou z fondů Evropské unie.

Na úplném dně dolu se nachází zábavní park, sportovní areál, ruské kolo a bowlingová dráha. Pro návštěvníky je k dispozici výtah s omezenou kapacitou 4 osob, což je svým způsobem dobře, neboť sestoupat 13 pater po dřevěném schodišti je zážitek. Na každém patře je totiž do solné zdi vyryt letopočet kdy se horníci na danou úroveň dostali. Prostředí v dole je vhodné k léčbě respiračních chorob, neboť je zde konstantní teplota 10-12 ° C, vlhkost 70-80% a ideální koncentrace jemných pevných částic soli ve vzduchu.

 

0 0