Čína vytěžila téměř 4 miliardy tun uhlí

Čína vytěžila téměř 4 miliardy tun uhlí
Čína je zdaleka největším světovým producentem uhlí. Foto: wikipedia.org

Čínská produkce uhlí v loňském roce vzrostla na 3,84 miliardy tun. Jde o nejvyšší hodnotu od roku 2015. Těžba se v závěru roku vzpamatovala z několikaměsíčních minim v září. Důvodem bylo omezení dovozu uhlí a rostoucí poptávka po elektřině, která zesílila na začátku zimní topné sezóny.

Produkce čínského uhlí poklesla poté, co v roce 2013 dosáhla vrcholu 3,97 miliard tun, protože Peking snížil nadměrnou těžební kapacitu a podpořil spotřebu čisté energie. Produkce však opět roste díky rostoucí poptávce průmyslu a neoficiálnímu omezení dovozu uhlí s cílem podpořit domácí těžební průmysl, uvedl server brecorder.com.

Jen za prosinec činila produkce uhlí 351,89 milionu tun, což je o 3,2% více než ve stejném měsíci loňského roku.

Čínský sektor těžby uhlí byl jedním z prvních průmyslových odvětví, která obnovila provoz, když se cestovní omezení COVID postupně uvolňovala, protože Peking chtěl zajistit adekvátní dodávky paliva, jakmile se země vynoří z vynuceného lockdownu.

Aby stabilizoval raketově rostoucí ceny uhlí, které dosáhly nejvyšší úrovně od konce roku 2011, vyzval Peking minulý měsíc těžaře, aby zvýšili produkci.

Začátkem roku schválila čínská energetická správa v severozápadní oblasti Sin-ťiang šest projektů těžby uhlí s předpokládanou kombinovanou roční produkcí 15,3 milionu tun.

0 0