Diamo analyzuje obnovení těžby v dolech na Karvinsku

Diamo analyzuje obnovení těžby v dolech na Karvinsku

Státní podnik Diamo, který zajišťuje útlum těžby uhli na Karvinsku, zpracovává analýzu případného obnovení těžby v Dolech ČSA a Darkov. Na posouzení pracuje zatím vlastními silami s využitím expertů, kteří dříve pracovali pro OKD a při útlumu přešli pod Diamo. ČTK to řekla mluvčí společnosti Jana Dronská.

Vedení státního podniku se rozhodlo zpracovat analýzu případného obnovení těžby na utlumovaných dolech na Karvinsku v návaznosti na aktuální dění v energetice, kolem paliv a surovin. Včetně nutnosti posílit energetickou bezpečnost,“ uvedla. Dodala, že zájem o obnovení těžby projevili zástupci kraje i velkých odběratelů.

Analýzu podle Dronské podnik zpracovává pro dva doly – Důl ČSA a Důl Darkov, v nichž byla ukončena těžba loni v únoru, a byly převedeny z OKD na Diamo. Na další doly, které ukončily těžbu dříve a jejichž likvidace je v pokročilé fázi, se analýza, která bude dokončena v tomto měsíci, nezaměřuje. „Analýzu zpracováváme vlastními silami. Máme zkušené odborníky, kteří připravovali a projektovali těžbu dříve pro OKD. Na ekonomické bilanci bude spolupracovat renomovaná poradenská společnost. Společnost OKD se může zapojit v další fázi, pokud bude potřeba a zájem,“ řekla.

Podle dostupných údajů je v dolech ČSA a Darkov 14 milionů tun vytěžitelných zásob uhlí. Cílem analýzy je zjistit a prověřit, za jakých podmínek a v jakém čase by bylo možné obnovit těžbu v těchto dvou dolech a co všechno by to obnášelo jak z pohledu technického, technologického a personálního, tak i ekonomického a legislativního. Součástí je také varianta zastavení procesu likvidace a udržování v konzervačním režimu pro budoucí potřeby.

0 0