Diamo začalo do areálu Dolu Frenštát navážet hlušinu

Diamo začalo do areálu Dolu Frenštát navážet hlušinu

Státní podnik Diamo začal do areálu černouhelného Dolu Frenštát v Trojanovicích na Novojičínsku navážet hlušinu, kterou v příštím roce jámy nevyužívaného dolu zasype. K dolu během 11 měsíců doveze 214.000 tun materiálu. Vozit ho bude tak, aby to nemělo negativní dopad na životní prostředí a neobtěžovalo místní obyvatele, uvedla mluvčí Diama Jana Dronská.

Důl Frenštát vznikl v Beskydech v 80. letech minulého století, uhlí se v něm ale nikdy netěžilo. Foto: OKD

Příprava likvidace nevyužívaného Dolu Frenštát, kterou zahájila ještě před převodem na Diamo společnost OKD a po které tamní obce dlouho volají, postoupila do další fáze. Věříme, že je to dobrý signál pro region, investory a vznikající projekty budoucího využití areálu na úpatí Beskyd,“ uvedl ředitel Diama Ludvík Kašpar.

Trojanovický starosta Jiří Novotný (Naše Beskydy – SNK) uvedl, že areál dolu, který obec dlouhodobě vnímala jako jednoznačnou hrozbu, se v budoucnu stane místem, které bude mít nejen pro Frenštátsko velký přínos. „Je to konečně tady. Po 30 letech jsme se dočkali. Plníme tak závazek vůči více než 26.000 občanů, kteří se před 18 lety podepsali pod petici Za zrušení a zasypání Dolu Frenštát. Nyní intenzivně pracujeme na přípravě rozvojového projektu Cérka, který postupně celý areál promění v nadčasové místo,“ uvedl Novotný.

Důl je od roku 1991 v konzervačním režimu. Nevede k němu železnice, proto se tam zásypový materiál musí vozit po silnici. „Množství dovezeného materiálu nepřesáhne 1500 tun za den, to znamená maximálně 50 nákladních aut denně, a to pouze v pracovních dnech,“ uvedla Dronská. Samotné zasypávání jam plánuje závod Darkov podniku Diamo na květen a červen příštího roku. Pak budou následovat demolice povrchových objektů dolu a sanační a rekultivační práce.

Hlavními důvody likvidace Dolu Frenštát jsou dlouhodobé nevyužívání dolu k těžbě a povinnost provozovatele při trvalém zastavení provozu v dole provést jeho likvidaci. Významnou roli sehrál také mnohaletý tlak představitelů obcí a v neposlední řadě byly důvodem i vysoké náklady na udržování dolu,“ uvedla Dronská.

Výstavba Dolu Frenštát začala v roce 1981. Uhlí se v něm ale nikdy netěžilo a zásoby byly už před 20 lety odepsány. Okolní samosprávy a spolky léta bojovaly proti možnému zahájení těžby a usilovaly o likvidaci dolu. Podnik Diamo převzal zakonzervovaný Důl Frenštát od těžební společnosti OKD loni.

3 0