Dotace pro OZE jsou selháním státu od roku 2010

Dotace pro OZE jsou selháním státu od roku 2010

Vláda by měla pomoci s cenami energií pro domácnosti i firmy i v příštím roce. V rozhovoru pro Seznam Zprávy to řekl stínový premiér hnutí ANO Karel Havlíček, podle nějž krize ještě neskončila a stále nejsme na cenách před ní.

Havlíček varuje před přesunutím veřejné podpory pro obnovitelné zdroje, kterou nyní hradil stát, na spotřebitele. Byla by to prý pro domácnosti i firmy další obrovská rána.

„Jedná se tam až o 75 miliard korun. Přibližně půlka jsou poplatky za distribuci a za přenosovou soustavu a druhá půlka jsou právě poplatky za obnovitelné zdroje. A oni chtějí vše hodit de facto na spotřebitele a firmy. Znamenalo by to, že vzroste cena regulované složky. Já bych poplatky za distribuci a za přenos rozložil do několika let. Rozhodně by to nebyl okamžitý náraz. Co se týká obnovitelných zdrojů, ještě bych to nechal na státu. V lednu by to byl velký skok. A navíc je to symbolická věc, protože dotace pro obnovitelné zdroje jsou selháním státu z roku 2010,“ vysvětlil Havlíček.

Ten souhlasí s myšlenkou financovat tuto podporu z výnosu z emisních povolenek. Upozorňuje ale, že pro její realizaci je nutná změna legislativy.

„Je potřeba, aby se změnil zákon. Když to neuděláte, prostředky z povolenek přetečou na modernizační fond a pak už je nemáte šanci použít na cokoliv jiného,“ řekl bývalý ministr průmyslu a dopravy, který ve stručnosti popsal, jakým způsobem by stávající situaci v energetice chtělo řešit hnutí ANO.

V energetice podpora obnovitelných zdrojů, vybudování dvou dalších bloků Temelína a malých modulárních reaktorů, plán získání plné kontroly nad ČEZ. V zásadních veřejných investicích nový systém jejich financování s využitím penzijních fondů a dluhopisů,“ řekl Havlíček.

0 0