ENERGETIKA ENERGETIKA

ENERGETIKA ENERGETIKA

O prodloužení těžby potřebujeme vědět nejpozději v červnu

Personálním ředitelem OKD byl na začátku května jmenován Radomír Štix, který se personalistikou v těžební společnosti zabývá již od roku 2009. V rozhovoru pro Měsíčník Horník popsal vyhlídky zaměstnanců firmy, která ještě neví, kdy ukončí těžbu.

Nový personální ředitel OKD Radomír Štix. Foto: OKD

V tuto chvíli je těžba prodloužena do druhého čtvrtletí roku 2023 – jak je na tom firma teď po personální stránce?

Po útlumu lokalit Darkov a ČSA v loňském roce, jsme si ponechali dostatek zaměstnanců tak, abychom mohli fungovat do konce letošního roku. Rozhodnutí o prodloužení do druhého kvartálu roku 2023 nás v tomto nijak neohrožuje. Spíše je ho potřeba vnímat v současné aktuální světové situaci jako příležitost, která nám může otevřít cestu ještě k dalšímu možnému prodloužení těžby až do roku 2025. V tomto případě, bychom se už bez doplňování klíčových profesí v kategorii dělníků důl, a to zejména v ražbě a rubání, neobešli.

Kdy se zaměstnanci dozví o případném dalším prodloužení těžby?

Případné rozhodnutí o posunutí ukončení těžby za horizont druhého kvartálu roku 2023 by mělo přijít nejpozději v průběhu června tak, aby mohly začít ražby pro nově zařazené poruby.

Na co a jak dlouho budou mít po konci těžby kmenoví zaměstnanci nárok?

Jedná se o tzv. „podpůrný balíček“ pro zaměstnance odcházející z organizačních důvodů. Skládá se ze 3 částí. První a nejpodstatnější část nároku vyplývá přímo z Kolektivní smlouvy, která platí na dobu neurčitou. Podle ní všichni kmenoví zaměstnanci, se kterými skončí OKD pracovní poměr z organizačních důvodů, budou mít nárok na odstupné ve výši až 11násobku průměrného měsíčního výdělku (PMV), a to za předpokladu odpracování více než 16 let. Pokud jsou v OKD kratší dobu, odstupné bude v souladu s Kolektivní smlouvu viz dále uvedená tabulka.

Druhá část se týká Příspěvku ke zmírnění sociálních dopadů, který je podle platného nařízení vlády určen všem kmenovým zaměstnancům, se kterými skončí OKD pracovní poměr z organizačních důvodů a zároveň pro těžební firmu pracovali nepřetržitě alespoň dva roky. Příspěvek vyplácí Sociální centrum státního podniku DIAMO, odštěpného závodu Odra a poskytuje se ve výši 8 000 Kč pro zaměstnance s převažujícím výkonem práce v dole a 5 300 Kč pro zaměstnance s převažujícím výkonem práce na povrchu. Celková doba poskytování příspěvku je 3 až 60 měsíců, podle nepřetržité délky pracovního poměru v těžební společnosti a věku zaměstnance. Třetí část se týká pomoci s hledáním pracovního uplatnění na trhu práce v rámci našeho vlastního programu Nová šichta. Po útlumu dolu Paskov v roce 2017 a dolech Darkov a ČSA v roce 2021, prošla tímto programem celkem již necelá tisícovka bývalých zaměstnanců OKD.

Znamená to tedy, že pokud stávající zaměstnanci zůstanou až do konce, nepřijdou o žádné výhody?

Samozřejmě, že o žádné výhody nepřijdou. Navíc pro cca. 20 % z nich tady bude dále příležitost se po ukončení aktivní těžby podílet na útlumu Dolu ČSM. Přitom je možné, že po vytvoření dostatečné finanční rezervy na útlum, by se o tuto činnost mohla v budoucnu ucházet přímo OKD.

Síkela: Úsporný tarif vyjde až na 24 miliard

Náklady státního rozpočtu na úsporný energetický tarif, který by měl ulevit českým domácnostem od vysokých cen elektřiny a plynu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) odhaduje mezi 16 až 24 miliardami korun. Lidé by mohli mít část spotřeby levnější o 15 až 20 procent.

Ministr Síkela by chtěl, aby zvýhodněný tarif platil po celou nadcházející topnou sezonu, případně déle. Foto: STAN

Základem tarifu, na němž ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pracuje, je podle Síkely zajistit domácnostem slevu na určitou část spotřeby energií, a tím je i motivovat k energetickým úsporám. „Ty jsou totiž podle expertů, Evropské komise i mezinárodních organizací základem snižování energetické závislosti na Rusku,“ uvedl. Dodal, že tarif bude platný pro elektřinu i plyn. Zohledňovat by měl, k čemu odběratelé danou energii využívají, a od druhu spotřeby se bude odvíjet množství zlevněné energie.

Síkela by chtěl, aby zvýhodněný tarif platil po celou nadcházející topnou sezonu, případně déle. Lidé by s ním mohli počítat od září, nejpozději od začátku října. Diskutuje se o délce trvání, která by mohla být mezi šesti až 12 měsíci s možností prodloužení, řekl Právu. Uvedl, že by si přál, aby měla k tarifu přístup každá domácnost, fungovat by mohl tedy automaticky. Zároveň upozornil, že neplánuje zahrnout tarify pro dobíjení elektrických automobilů nebo tarify pro volnočasové nemovitosti.

MPO by mělo připravit návrh úsporného tarifu, který by pokryl inflaci. Ta v dubnu podle dat Českého statistického úřadu zrychlila na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta. Elektřina meziročně zdražila o 30,1 procenta, cena plynu stoupla proti čtvrtému měsíci loňského roku o 44,2 procenta.

Podporu kvůli vysokým cenám elektřiny a plynu MPO chystá také pro firmy. Ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí vzniká program kompenzací nepřímých nákladů pro energetický náročné společnosti. Stát by jim měl na podzim vyplácet zhruba 800 milionů korun na projekty, které povedou k úsporám energií, řekl dříve Síkela. Do rozvoje energetických úspor a energetických zdrojů vláda plánuje podle něj investovat mnoho desítek miliard korun.

1 0