Investoři do uhelných regionů

Středula: Hledejte investory do uhelných regionů

Státní agentura CzechInvest by měla být aktivní v hledání investorů do regionů dotčených útlumem těžby uhlí. Na tiskové konferenci po včerejším jednání tripartity to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Záležitost se podle něj týká například hnědouhelné Sokolovské uhelné, ve které má do konce roku skončit až tisícovka lidí.

Středula uvedl, že vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) na jednání možnou konkrétní aktivitu pro řešení situace konkrétně v Karlovarském kraji zmínil, detailní ale být nechtěl. „Pokud by takové projekty mohly být, třeba i v řádech několika tisíc zaměstnanců, tak bychom byli samozřejmě rádi,” řekl odborový předák.

Zkušenost z Moravskoslezského kraje, kde se dlouhodobě uskutečňuje útlum černouhelné OKD, podle něj ukazuje, že situace zlepšila až ve chvíli, když vzrostla investorská aktivita v regionu.

Podobný názor mají zaměstnavatelé. „Vyhodnocení sociálních a ekonomických dopadů útlumu těžby uhlí považujeme za nesmírně důležité, a to i s ohledem na včasné zajištění souvisejících programů a proměnu daných regionů,” uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

V regionech dotčených útlumem těžby uhlí je podle něj nutné se zaměřit na využití lokalit po těžbě nebo podporu základního a středního školství. „Zároveň vládě také doporučujeme, aby zpracovala přehled všech finančních zdrojů, které na opatření útlumu využití uhlí směřují,” dodal Hanák.

Na pomoc regionům dotčených útlumem těžby uhlí, tj. na Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj, je zaměřen vládní program Re:Start. Ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo, že v rámci strategie Re:Start se předpokládá realizace opatření s předpokládanou částkou do roku 2030 až 68 miliard korun. Pomoci s tím může především takzvaný Fond pro spravedlivou transformaci (FST), ve kterém má být 42 miliard korun.

Tripartita bude řešit uhelný útlum

Zaměstnavatelé, odbory a zástupci vlády budou na dnešním videokonferenčním jednání řešit sociální opatření při útlumu těžby uhlí nebo valorizace zvláštního příplatku za práci ve ztíženém prostředí. Tripartita se bude zabývat i dopady koronavirové krize a vládními opatřeními proti šíření nákazy či stavebním zákonem.

V návaznosti na výstupy z takzvané uhelné komise dnes tripartita probere sociální dopady postupného útlumu využívání uhlí v ČR. Vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) před 14 dny po jednání komise uvedl, že datum útlumu využívání uhlí v Česku doporučí komise vládě na svém příštím zasedání v polovině listopadu. Kabinet by pak měl do konce roku rozhodnout. Zvažovány jsou podle Havlíčka roky 2033, 2038 a 2043.

Ministerstvo průmyslu a obchodu bude tripartitu informovat o opatřeních související s útlumem těžby ve společnostech OKD a Sokolovská uhelná. Jejich cílem má být snížení negativních sociálních dopadů na propouštěné zaměstnance a jejich rodinné příslušníky. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) pak předloží akční plán vládního programu RE:START a aktuální stav přípravy takzvaného Fondu pro spravedlivou transformaci.

Program RE:START je zaměřen na pomoc Ústeckému, Karlovarskému a Moravskoslezskému kraji. MMR na konci minulého týdne na dotaz ČTK uvedlo, že v rámci strategie RE:START se předpokládá realizace řady opatření s předpokládanou částkou do roku 2030 až 68 miliard korun. Dosud byla realizována opatření, v rámci kterých se podařilo v regionech získat na projekty osm miliard korun z národních i evropských zdrojů, dodalo.

0 0