JEŽÍŠEK, KTERÝ SE NARODIL V OSTRAVSKÉM PODZEMÍ.

JEŽÍŠEK, KTERÝ SE NARODIL V OSTRAVSKÉM PODZEMÍ.

Ježíšek, který se narodil v ostravském podzemí.

Petřkovický betlem

Ježíšek se stejně dobře jako v Betlémě mohl narodit v dřevěném přístřešku dolu Anselm pod petřkovickým vrchem Landek v Ostravě.

„Dělám na šachtě,“ vysvětluje autor Petřkovického hornického betlému Tomáš Kudeljnjak důvody, proč pro své dílo zvolil právě havířské prostředí.

V betlému z mořeného dřeva lidé poznají části areálu Hornického muzea v Ostravě-Petřkovicích – těžní věž dolu Anselm, strojovnu či kapli. „Pozadí s Landekem a rozhlednou jsem dokončil letos,“ říká autor. Současná podoba betlému je prý již definitivní. „Už se nám nevleze domů.“

Obdivovatelům umožnil nahlédnout i do podzemí Landeku – ve spodní části vytvořil scenerii dolu s pracujícími horníky – dřevěnými postavičkami, které spolu s dvěma koníky ve štole těží uhlí.

„Inspiroval jsem se na Příbramsku. Hornická tematika je v tamních betlémech častá,“ říká. Výrobou betlémů se začal zabývat teprve před pěti lety. Petřkovický je jeho druhým exponátem, v malé dílničce ve sklepě na něm pracoval dva roky. „Manželce můj koníček nevadí, má ode mě klid,“ usmívá se betlémář.