Křest knihy a pietní akt

Křest knihy a pietní akt

Klub přátel hornického muzea Ostrava uspořádal v pátek 12. dubna křest knihy „K poslední šichtě Zdař Bůh“, která mapuje důlní neštěstí na Karvinsku.

Tato působivá publikace doplněná fotografiemi se připravovala několik let, kdy autoři knihy museli shromáždit a dohledat v archivech fotografie a objemný spisový materiál. Křtu knihy, jenž se uskutečnil v karvinské restauraci „Fryštátská chalupa“, se zúčastnil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. Stanislav Folwarczny, senátor Ing. Ondřej Feber či starostka města Orlová paní Lenka Brzyszkowská za účasti zástupců místních hornických spolků.

V neděli 14. dubna následně uskutečnil Kroužek krojovaných horníků Gabriela pietní akt ke 100. výročí důlní tragédie na Dole Gabriela, kdy v dubnu roku 1924 došlo k masivnímu výbuchu na daném dole, při kterém zahynulo na 15 horníků. Pietní akt započal hornickým průvodem od kostela sv. Petra z Alkantary na místní hřbitov a následně proběhla mše za zahynulé horníky v tomto kostele. Akce se zúčastnili kolegové z Polska, zástupci místních municipalit, senátor Ing. Ondřej Feber a rovněž nový hejtman Moravskoslezského kraje Ing. Josef Bělica v hornické uniformě. Kroužek krojovaných horníků Gabriela nejen dbá o hornické tradice, ale aktivně pečuje právě o pietní místa a připomíná významná hornická výročí, za což kolegům náleží ob

Pietní akt na hřbitově (foto: Jaroslav Kubánek)

rovské poděkování.

Zdař Bůh!

Jiří Kunčický a Václav Dorazil
Sdružení hornických a hutnických
spolků České republiky

0 0