Krojovaní horníci vydali knížku o své šachtě

Krojovaní horníci vydali knížku o své šachtě

Jmenovala se Austria, Barbora, Důl 1. Máj, ale též Důl Darkov, závod 1. Historii této šachty nyní prostřednictvím nové knihy připomíná Kroužek krojovaných horníků (KKH) Barbora. Brožura vznikla z popudu jeho předsedy Jana Kavky, autorem je historik, archivář a kastelán karvinského zámku Radim Kravčík.

Důl Barbora byl založen v roce 1907 pod jménem Austria. Poslední vozík zde byl vytěžen v roce 2002. Foto: wikipedia.org

Příprava vydání brožury v tištěném formátu A4 a také elektronické formě s názvem „Důl Barbora v Karviné 1907 – 2002“ trvala dva měsíce. „Výsledek je, myslím, velmi zdařilý. Reakce veřejnosti jsou rovněž velmi pozitivní a jsme za ně rádi,“ řekl předseda KKH Barbora s více než 130 členy Jan Kavka.

Knížka je druhým vydavatelským počinem kroužku, první představuje almanach z roku 2017 ke stoletému výročí vzniku KKH Barbora. „Máme několik historických kronik, připravujeme i jejich digitalizaci. Což ale bude proces na delší dobu a bude finančně náročnější, ale věříme, že to dotáhneme do konce,“ uvedl Kavka.

Ten je bývalým horníkem z Františka a Lazů a ze své pozice předsedy KKH Barbora vyzývá případné zájemce o vstup do jejich řad. „Kroužek funguje a bude fungovat stále, i s určitými dočasnými omezeními. Hornictví v kraji už sice pomalu umírá, ale nikdo ho ze srdcí lidem a pamětníkům nesebere,“ dodal předseda.

KKH Barbora podle něj své aktivity v žádném případě nezastavuje, na činnost mu přispívá i Nadace OKD v rámci svého programu na podporu montánních tradic. „Kvůli pandemii koronaviru jsme museli některé akce odložit a některé úplně zrušit. Patřilo k nim i slavnostní odhalení pamětní desky ke třicátému výročí výbuchu na Barboře, při kterém přišlo 18. října 1990 o život třicet horníků. Paradoxně nám však přestávka v pořádání veřejných akcí umožnila dokončit spoustu věcí spíše administrativního charakteru,“ řekl Kavka.

3 0