Letošní setkání hornických měst bude v Kutné Hoře

Letošní setkání hornických měst bude v Kutné Hoře

Kutná Hora bude letos hostit 26. setkání hornických měst. Akce, která by mohla do města přilákat 3000 až 5000 návštěvníků, se uskuteční od 23. do 25. září. Na programu bude mimo jiné průvod horníků městem, předávání cen Český Permon a kulturní program na Palackého náměstí v podobě Svatováclavských slavností, uvedla kutnohorská radnice.

Kutnou Horu ve středověku proslavila těžba stříbra, svého času byla nejdůležitějším městem po Praze. Někdejší královské horní město, jehož historické jádro je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Foto: wikipedia.org

O uspořádání akce rozhodlo vedení Kutné Hory už v roce 2019, nejbližší volný termín byl až na letošek. „Vzhledem k tomu, že Kutná Hora je významným hornickým městem, tak by se toto setkání, které má vždycky hojnou účast a je na mezinárodní úrovni, mohlo konat zde,“ řekl ČTK již dříve starosta Josef Viktora (ANO).

Program dostala na starosti pracovní skupina sestavená radou města, v únoru má být zveřejněno více informací. Akce podle Viktory pomůže městu k lepší propagaci, bude však organizačně i finančně náročná. Důležité bude zajistit dostatek ubytovacích kapacit.

První setkání hornických měst se konalo v roce 1997 v Příbrami. Od té doby se akce uskutečnila například v Sokolově, Ostravě, Mostě či Havířově. Loňského 25. setkání hornických měst v Mostě se zúčastnilo kolem 350 havířů z různých míst České republiky, Slovenska a partnerského saského Marienbergu.

Kutnou Horu ve středověku proslavila těžba stříbra, svého času byla nejdůležitějším městem po Praze. Někdejší královské horní město, jehož historické jádro je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, i jeho důlní památky každoročně navštěvuje velké množství turistů.

1 0