Německý odklon od uhlí se komplikuje

Německý odklon od uhlí se komplikuje

Odklon od uhlí může mít v Německu komplikovanou a dlouholetou právní dohru. Odškodnění jednotlivých majitelů uhelných elektráren od německé vlády může být nedostatečné a tím pádem i odporující německé ústavě, míní někteří právníci.

Německá vláda v plánech na odškodnění majitelů elektráren prý ignorovala i doporučení expertní uhelné komise. Německá legislativa o odklonu od uhlí pak podle právníků obsahuje četné koncepční nedostatky. Týká se to zejména provozovatelů elektráren na černé uhlí po roce 2026. Nedostatečné odškodnění porušuje zásadu rovného zacházení a ochrany majetku, míní ve své analýze, na kterou upozornil deník Die Welt, právní kancelář Rosin Büdenbender, jež se zaměřuje na energetickou legislativu, napsal server Euro.cz.

Odborník na energetické právo z technické univerzity v Drážďanech Ulrich Büdenbender se domnívá, že některá ustanovení v zákoně o odškodnění pro provozovatele uhelných elektráren mohou odporovat německé ústavě. Proto bude panovat značná právní nejistota až do doby, než o odškodnění v případě uzavírání uhelných elektráren rozhodne ústavní soud, míní Büdenbender.

Problémem může být zejména to, že provozovatelé hnědouhelných elektráren mají smluvně zajištěno mnohamiliardové odškodnění, zatímco majitelé bloků na černé uhlí nemají stejné podmínky. Jedná se hlavně o období mezi roky 2026 až 2038.

Podle právníků může mít tento přístup i negativní důsledky pro emise skleníkových plynů, protože se do roku 2026 budou odstavovat spíše moderní černouhelné zdroje, aby firmy dosáhly na odškodnění. Starší bloky mají nižší zbytkovou hodnotu, proto se budou odpojovat ze sítě zřejmě později.

Při odpojování uhelných elektráren může navíc dojít i k porušení práv třetích osob, a tím jsou dodavatelé tepla, varovala právní kancelář Rosin a Büdenbender.

Uhelné elektrárny obecně nejsou tak rizikovou technologií pro společnost, že by jejich provozovatelé měli zůstat bez nároku na odškodnění, stojí v právním stanovisku, jež kritizuje kroky současné německé vlády.

Provádění odklonu od uhlí koaliční vlády kancléřky Angely Merkelové kritizoval předseda představenstva firmy Dortmunder Stadtwerke AG, tedy elektráren v Dortmundu, jež vlastní město, Guntram Pehlke. Podle něj tyto kroky narušují důvěru v německý právní stát.

Článek převzatý z webu: iUHLI.cz

0 0