OKD chce letos přijmout víc než 200 lidí

OKD chce letos přijmout víc než 200 lidí

Těžební společnost OKD chce letos na Karvinsku přijmout více než 200 nových zaměstnanců. Hledá zejména pracovníky s důlní praxí jako náhradu za přirozené odchody například do důchodu. ČTK to sdělila mluvčí OKD Barbora Černá Dvořáková.

Vzhledem k tomu, že možnosti českého pracovního trhu jsou v tomto oboru velmi omezené, orientuje se OKD i na trh v Polsku, kde se počítá s těžbou do roku 2049 a kde školství stále připravuje učně pro budoucí práci v těžebním sektoru,“ uvedla mluvčí.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. V minulých letech ale těžbu ve většině dolů ukončilo, protože se dlouhodobě nevyplácela. Těží už se jen v Dole ČSM na Karvinsku, kde má těžba pokračovat do konce roku 2025. Vlastníkem OKD je prostřednictvím společnosti Prisko stát.

Úspěšné prodloužení těžby závisí na kvalifikovaných a pracovitých lidech. Současný počet zaměstnanců, kterých je zhruba 3300, je pro těžbu do konce roku 2025 dostatečný. Postupně ale budeme čelit přirozeným odchodům důlních pracovníků, za něž musíme najít odpovídající náhradu. Cílíme na lidi se zkušenostmi s prací v podzemí, protože zaškolit si zaměstnance bez této praxe by trvalo zhruba rok,“ uvedl personální ředitel OKD Radomír Štix.

OKD hledá horníky raziče, rubače i horníky dalších činností, důlní zámečníky a elektromontéry. Mluvčí uvedla, že tři čtvrtiny všech zájemců o práci v dole ale obvykle nesplňují požadavky. Část nemá předchozí důlní praxi nebo potřebné kvalifikační předpoklady, další neprojdou lékařskou prohlídkou.

Pracovní trh v Česku je již v oboru důlní činnosti takřka vyčerpán, společnost proto pořádá náborové akce v polském příhraničí, kde je vzhledem k dlouhodobé perspektivě těžby černého uhlí stále dostatek kvalifikovaných pracovníků,“ uvedla Černá. Nyní je v kmenovém stavu na Dole ČSM 55 pracovníků z Polska.

V OKD pracuje včetně dodavatelských zaměstnanců přibližně 3300 lidí, kmenových pracovníků je 2500. K náboru nových lidí firma motivuje i své zaměstnance. „Pokud doporučí kandidáta na důlní pozici, který odpracuje alespoň čtyři měsíce a splní další zadaná kritéria, získají odměnu 20 000 korun,“ uvedla mluvčí.

1 0