OKD letos přijala skoro 100 lidí. Chce dvojnásobek

OKD letos přijala skoro 100 lidí. Chce dvojnásobek

OKD hledá horníky raziče, rubače i horníky dalších činností, důlní elektromontéry nebo provozní elektrikáře. Nováčkům na vybraných pozicích nabízí náborový příspěvek 40.000 korun. Foto: OKD

Těžební společnost OKD letos už přijala 98 nových pracovníků, které na Karvinsku najímá jako náhradu za přirozené odchody například do důchodu. Celkem chce letos přijmout 200 kvalifikovaných pracovníků. Zároveň sníží stav zaměstnanců převážně v administrativní práci o 31 lidí zejména v důchodovém či předdůchodovém věku. ČTK to sdělila mluvčí OKD Barbora Černá Dvořáková.

I v letošním roce se potýkáme s přirozeným úbytkem důlních pracovníků, kdy musíme ty odcházející po dosažení nároku na důchod nebo ze zdravotních důvodů nahrazovat novými, abychom byli schopni vytěžit plánované objemy uhlí. Od ledna do května jsme přijali 98 nových, zejména kvalifikovaných důlních pracovníků. Většina z nich už v minulosti v dole pracovala, takže se záhy a bez dlouhého zaškolování stávají platnými členy týmu,“ uvedl personální ředitel OKD Radomír Štix.

OKD hledá horníky raziče, rubače i horníky dalších činností, důlní elektromontéry nebo provozní elektrikáře. Nováčkům na vybraných pozicích nabízí náborový příspěvek 40.000 korun. Všichni noví důlní dělníci mohou dostat příspěvek na ubytování a příspěvek na dojíždění do zaměstnání.

Počet zaměstnanců vykonávajících převážně administrativní práci se firma rozhodla snížit od 1. srpna. Chce tak vyvážit poměr mezi provozními pracovníky a pracovníky v administrativě a také ušetřit náklady pro rok 2025, který bude podle plánu posledním celým rokem, v němž bude OKD dobývat uhlí.

Tento krok nás netěší, ale musíme k němu přistoupit, abychom i v roce 2025 udrželi ekonomický provoz firmy. Jedná se hlavně o zaměstnance v důchodovém nebo předdůchodovém věku, z nichž třetina již pobírá starobní důchod. Výběr jsme provedli tak, abychom žádným způsobem neohrozili chod firmy,“ uvedl generální ředitel OKD Roman Sikora. Odcházejícím zaměstnancům firma vyplatí odstupné ve výši až jedenáctinásobku průměrného měsíčního výdělku, což odpovídá parametrům, které podle ředitele bude aplikovat po ukončení těžby.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. V minulých letech ale firma těžbu ve většině dolů ukončila, protože se dlouhodobě nevyplácela. Těží už jen v Dole ČSM, kde OKD plánuje ukončení těžby na přelomu let 2025 a 2026. Poté bude zhruba tři roky provádět technickou likvidaci dolu a připravuje se také na případné další podnikání v oblasti výroby uhelných směsí a zelené energie. OKD zaměstnává přibližně 3300 lidí. Vlastníkem firmy je prostřednictvím společnosti Prisko stát.

0 0