Ostrava bude u víkendu hostit horníky tří států

Součástí programu budou akce věnované hornictví včetně průvodu zhruba 800 horníků ze 65 spolků, kteří se po mši vydají městem ke Slezskoostravskému hradu. Foto: wikipedia.org

Ostrava bude o víkendu hostit stovky horníků z České republiky, Slovenska a Polska. Do krajské metropole zamíří na slavnostní setkání hornických měst a obcí s názvem Fajront. Součástí programu budou akce věnované hornictví včetně průvodu zhruba 800 horníků ze 65 spolků, kteří se po mši vydají městem ke Slezskoostravskému hradu.

Počátky ostravské těžby černého uhlí sahají ke konci 18. století, ještě před vznik Rakouska-Uherska. Pod zem v uplynulých staletích fáraly celé generace, havíře měla ve svých rodinách většina Ostravanů. Hornictví a tradice s ním spojené si zaslouží důstojné připomenutí i v podobě slavností a celé řady aktivit. Vždyť nález uhlí měnil město v průběhu staletí,“ uvedl primátor Jan Dohnal (Spolu).

Historii hornictví na Ostravsku přiblíží výstava ve foyer Nové radnice. Vernisáž se uskuteční v pátek v 17:00. Zajímavosti o těžbě uhlí připravil Archiv města Ostravy spolu s Ostravským muzeem. Výstavu si bude možné prohlédnout do konce září.

V sobotu se v katedrále Božského Spasitele bude od 10:30 konat slavnostní mše. „Po jejím skončení vyrazí do ulic města hornická paráda, tedy průvod stovek horníků, kteří projdou centrem města a zamíří na Slezskoostravský hrad, kde je připraven i program pro veřejnost. V průběhu slavnostního hornického ceremoniálu, který se uskuteční v sobotu odpoledne, se představí jednotlivé hornické spolky, budou stužkovány prapory a světlo svaté Barbory převezmou zástupci Jílového u Prahy, které bude hostit setkání hornických měst a obcí v roce následujícím,“ uvedla mluvčí.

Od 16:00 se budou v nejstarším ostravském kostele sv. Václava předávat ocenění Český permon 2023. Cenu uděluje každoročně Sdružení hornických a hutnických spolků ČR za mimořádné počiny související s udržováním hornických tradic v kategoriích hornický folklor, záchrana technických památek, počin roku a celoživotní dílo. Mimořádnou cenu v páté kategorii uděluje i hostitelské město, nominovat oceněné mohla i veřejnost.

Město rovněž připravilo publikaci nazvanou Hornická historie v rodinných albech, která obsahuje i zcela unikátní dobové fotografie dárců. Po výzvě veřejnosti shromáždili v Archivu města Ostravy 569 fotografií od téměř stovky dárců. Kniha tak obsáhla například fotografie prvního poválečného tabla hornické školy, záběry z fárání s manželkami i fotografie z první republiky. Publikace bude pokřtěna v průběhu slavnostní části programu v sobotu odpoledne,“ uvedla Pokorná.

Setkání hornických měst jsou pořádána od roku 1997, poprvé se uskutečnilo v září v Příbrami. V Ostravě se dosud konalo dvakrát, a to v letech 2000 a 2005.

2 0