V lokalitách Chlebovice i Staříč v Závodě Últum – Jih se během předposledního srpnového týdne natáčely scény do nového dvojdílného dokumentu České televize s názvem Dukla 1961. Tvůrci hraného filmu jsou z jejího ostravského studia a inspirovali se největším důlním neštěstím v poválečné československé historii, při němž na Dole Dukla v Dolní Suché přišlo o život 108 horníků.
„Nejprve si filmaři vytipovali vhodné prostředí, které jim vyhovovalo z hlediska dobového vzhledu, například kachličkami či dlažbou. Pak natáčeli na chlebovickém fáracím mostě, u výdejních okének, v lampovně, řetízkových šatnách, vestibulu, kancelářích, ale i v kolejišti před jámou, kde jsme jim přistavili i důlní vozy. Ve staříčské lokalitě se točila jedna scéna v koupelnách mužstva, kde jsme kvůli tomu museli měnit pákové baterie za dobové ventily,“ upřesnil specialista ochrany a kontroly Jiří Jurčík. Kromě něj se o štáb ČT starali bezpečáci ZÚJ Zdeněk Potenský a Ladislav Laník a báňští záchranáři Marek Michalčák a Tomáš Zrun. „Máme k hornictví vztah a jsme rádi, že jsme mohli pomoci při tvorbě filmu, který vzpomíná na kamarády z Dukly,“ uvedli.
Dokument ČT natáčela i v areálech, které už byly z OKD převedeny do vlastnictví státního podniku DIAMO – na šachtách Barbora a Žofie v karvinské části revíru. DIAMO filmařům kromě pronájmu techniky, zajištění elektřiny a vody poskytlo i pracovníky obsluhující těžní stroje a dbající na bezpečnost.
Převzato z Informačního měsíčníku HORNÍK