Poláci hromadně skupují české uhlí

Poláci hromadně skupují české uhlí

V Polsku zdražilo uhlí v uhelných skladech o 300 procent. Dříve stála tuna zhruba tisíc zlotých (5200 Kč) za tunu, dnes je to tři tisíce zlotých (15 600 Kč). Poláci proto hromadně nakupují uhlí v Česku.

Poláci nakupují levnější české uhlí poblíž hranic.  Například v Petrovicích u Karviné, ale i na dalších místech totiž stojí 4700 korun, tedy 900 zlotých za tunu. Jakmile se lidé na polské straně hranice dozvěděli o levném českém uhlí, doslova se po něm zaprášilo, sklady jsou vymetené do posledního kousku, napsal server novinky.cz.

„Jedná se o hnědé uhlí, které vypadá jako hrách a poskytuje méně kalorií než černé uhlí, ale přesto je mimořádně kvalitní a je vhodné pro topení v domácích kotlích nebo kamnech,“ uvedl polský server wp.pl.

Čeští prodejci podle portálu oznámili, že další dodávky tohoto uhlí budou za dva týdny, ale není to jisté, spíše za měsíc, a že o něj mají zájem tisíce Poláků.

„V energetické krizi, které Polsko čelí, chce vláda během letošní zimy vytěžit z odvalů v okolí dolu asi milion tun uhlí,“ napsal deník Rzeczpospolita. Palivo z odpadu se má míchat s kvalitnějším uhlím, dodává list.

Jaroslaw Kaczyński, šéf vládní strany Právo a spravedlnost, se již vyjádřil, že navzdory protismogovým opatřením „bude nutné v této situaci spalovat vše kromě pneumatik nebo podobných škodlivých věcí, protože lidem v Polsku nesmí být zima“.

0 0