Polská KGHM bude stavět modulární reaktory

Polské ministerstvo klimatu schválilo výstavbu malých modulárních reaktorů (SMR) polským producentem kovů KGHM. Oznámil to podle agentury PAP polský ministr pro správu státních aktiv Jacek Sasin. Polsko chce prostřednictvím jaderné energie snížit svou závislost na fosilních palivech.

KGHM hodlá vybudovat elektrárnu s kapacitou 462 megawattů tvořenou šesti malými modulárními reaktory. Foto: KGHM

KGHM hodlá vybudovat elektrárnu s kapacitou 462 megawattů tvořenou šesti malými modulárními reaktory. Souhlas ministerstva je nezbytnou podmínkou k získání dalších potřebných úředních povolení pro tento projekt, píše agentura PAP.

Šéf KGHM Tomasz Zdzikot uvedl, že firma si chce výstavbou malých modulárních reaktorů zajistit „bezpečný, ekologický a cenově stabilní zdroj energie“, který jí pomůže udržet konkurenční výhodu na globálním trhu.

Společnost KGHM loni podepsala s americkou firmou NuScale Power dohodu o předběžných pracích na projektu. Uvedla tehdy, že počítá se spuštěním provozu prvních reaktorů v roce 2029. Náklady na plánovaných šest reaktorů loni odhadla na 1,5 až dvě miliardy dolarů (zhruba 32 až 42 miliard Kč).

Výstavbu malých modulárních reaktorů plánuje rovněž polský petrochemický koncern PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu. PKN hodlá ve spolupráci s chemickou firmou Synthos stavět reaktory založené na technologii společnosti GE Hitachi, píše agentura PAP.

0 0