Polsko bude těžit více uhlí

Polsko bude těžit více uhlí

Největší producent uhlí v Evropské unii plánuje v příštích několika letech zvýšit objem těžby přibližně o 10 procent, aby se snížila dovozní kapacita, která podle prognózy v letošním roce dosáhne rekordních výsledků.
Polsko, které v loňském roce snížilo produkci tepelného uhlí o 7 procent na 53 milionů tun, by mělo do poloviny příštího desetiletí těžbu opět navýšit o 5 až 6 milionů tun, řekl náměstek ministra energetiky Grzegorz Tobiszowski. Polsko tak chce snížit objem dovozu uhlí z Ruska. Očekává se, že dovozy, většinou z Ruska, se v letošním roce zvýší na rekordních 17 milionů tun z 13,3 milionu tun v roce 2017.

„Import je důležitý, ale chceme jeho část nahradit, neboť současná úroveň je znepokojující,” uvedl pro mining.com Tobiszowski, který tvrdí, že jeho oznámení není v rozporu s vládním plánem snížit v roce 2040 podíl uhlí v energetickém mixu země na 50 procent, zatímco v současné době je to 80 procent. Zvýšení objemu těžby částečně nahradí dovoz, ale také pomůže uspokojit rostoucí poptávku po elektřině.

Článek převzatý z webu: iUHLI.cz

0 0