Polsko chce pozastavit emisní povolenky

Polsko chce pozastavit emisní povolenky

Pozastavení systému emisních povolenek, nebo odchod Polska z něj. To je zpráva, která se ve čtvrtek ráno objevila na twitteru polského sejmu.

Polské vládě i sejmu došla trpělivost s neschopností EU reagovat na bleskový růst cen emisních povolenek.

Polská vláda a sejm se rozhodly jednoznačně vystoupit proti bleskovému růstu ceny emisních povolenek. Na příštím zasedání Evropské rady tak Polsko navrhne pozastavení celého systému povolenek EU ETS. V případě, že nebude tento systém reformován, chce Polsko ze systému vystoupit. Vyplývá to z tweetu, který se na stránkách polského sejmu objevil ve čtvrtek v sedm hodin ráno. Česká média o tom zatím neinformovala.

Cena emisních povolenek se již dostala nad 90 eur za tunu ekvivalentu CO2. To znamená, že od jara vzrostla dvojnásobně. Cena povolenky je přitom jedním z faktorů, které nyní ženou vzhůru ceny elektřiny i plynu. Evropská komise k omezení růstu jejich ceny zatím však nechce přistoupit.

Zelené zdroje, k jejichž používání mají emisní povolenky motivovat, přitom zatím ani zdaleka nejsou schopné pokrýt potřeby evropských států. A to ani v Německu, které má jejich instalovaný výkon vyšší, než v klasických zdrojích. (Limitům OZE v současném počasí jsme se, na českém a německém příkladu, věnovali zde.)

Reakce českých politiků na polské odhodlání zatím nejsou známé.

Přemysl Souček

0 0